Egy ilyen viharos hét, mint ez, ritkán fordul elő (nehezen volt várható). Egy hét, ahol a részvények és a crypto erősen erősödnek a FOMC (Fed) ülés alatt és után, majd hirtelen esnek a következő 2 napban, és egy munkahelyi jelentés, amely megváltoztatja a piaci narratívát „recesszió most alapeset, a Fednek most kell csökkentenie!”. És ez a kockázatos eszközöket, a részvényektől kezdve a kamatokon át a devizákig, megviselte.
- A legfontosabb kérdés, hogy az e heti fordulat változást jelez-e:
– a gazdasági kilátásokban („itt a recesszió”), vagy
– a részvények és a crypto változását („a csúcson van”), vagy
– a kockázati rendszer változását („a rossz hírek most már rosszak”) vagy a kockázati felárakat.
- Mindezekkel kapcsolatos gondolataink még formálódnak, és vasárnapra további elemzésekkel fogunk rendelkezni. De a hét zárásaként a gondolkodásunk változatlan, még akkor is, ha a piac sok zsigeri ütést kapott:
– az alapeset továbbra is „soft landing”
– az infláció esik, mint a kő
– sok a felhalmozott kereslet az alacsony adósság/szolgáltatás arány miatt (fogyasztók)
– sok a felhalmozott vállalati kereslet az óvatos kilátások miatt (alacsony capex), az M&A index, és kevés problémás adósság
– a Fed-nek sok mozgástere van a csökkentésre
– a Fed csökkentések a tartós fogyasztási cikkek, az autóeladások és a lakásértékesítés recessziós feltételei miatt változnak
- Felmerülhet a kérdés, hogy nem változtatta meg a kilátásokat ez a „munkahelyi jelentés elmaradása”? Különösen figyelembe véve, hogy a júliusi ISM feldolgozóipari mutató a héten 43,4-re esett vissza (egy évvel ezelőtt 45 volt, tehát nagyjából ugyanannyi).
– a válasz „nem”, mert a „masszív” elmaradás Texasnak köszönhető
– 3 okból úgy gondoljuk, hogy ez a helyzet.
- Először is, az egy nagy makro befektető említette, hogy az alapjukat a Beryl hurrikán miatt „jelentős munkahely kihagyásra” (július) pozicionálták. A kárigénylési adatokban gyenge szezonális kiigazítást láttak, így ez meggyőződést adott nekik, hogy a júliusi munkahelyi jelentésben nem lesz megfelelően kiigazítva.
- A BLS a jelentésben kifejezetten kijelentette, hogy a Berylnek nem volt érzékelhető hatása az adatokra, és a válaszadási arányok a szokásos tartományokon belül voltak. Ez valahogy ellentmond a logikának:
– több mint 1,3 millió háztartást érintett az egyhetes vagy annál hosszabb áramkimaradás
– ez július elején volt, és még két héttel később is sok vállalkozás áram nélkül maradt.
- Másodszor, Texas állam heti kárigényei, amelyek júliusban majdnem megduplázódtak júniushoz képest. Igaz, ezek nem „szezonálisan kiigazítottak”, de látható a júliusi növekedés az elmúlt 12 hónaphoz képest.
– Texas heti igénylései majdnem megduplázódtak júliusban
– Texas-on kívül az USA heti igénylései stagnáltak/csökkentek júliusban júniushoz képest
– Texas júliusi kiugrása jól látható.
- Harmadszor, a BLS Current Population Survey adatai alapján a „van munkám, de a rossz időjárás miatt nem dolgozom” csoportban hatalmas növekedés volt tapasztalható. Nézzünk meg 2 számot:
– Általában teljes munkaidőben, de az időjárás miatt részmunkaidőben:
– Július 1.079 millió
– Júliusi tartomány 2014-2023: 73k-229k
– Van munkája, de a rossz idő miatt nem dolgozik:
– Július 436 000
– Júliusi tartomány 2014-2023: 10k-60k.
- Az elmúlt 10 évhez képest mindkét adat hatalmas kiugró érték 2024 júliusára vonatkozóan. Hogyan ne befolyásolná ez a foglalkoztatási jelentést? Számomra ez azt mutatja, hogy az időjárás miatt jelentős torzulás történt. Egyébként a meleg időjárás hasonlóan befolyásolja a szabadban dolgozók munkahelyeit, és Texas hajlamos ezekre az időjárási hatásokra.
- Tehát mind a 3 fenti pontot figyelembe véve elgondolkodtató, hogy a júliusi foglalkoztatás tényleg rossz volt-e. Vagy ez a gyenge kiigazítás a hurrikán miatt volt? Az a tény, hogy 1,3 millió otthon és vállalkozás két hétig áram nélkül marad, szintén kismértékben károsítja a gazdaságot, és valószínűleg még az ISM feldolgozóiparra is hatással lesz.
- Az augusztusi foglalkoztatási jelentésnek kell ennek „ellenpontozását” jelentenie, és jelentős felfelé irányuló meglepetést kell mutatnia. Vagyis azok, akik júliusban nem dolgoztak, újra munkába állnak. Így az augusztusi foglalkoztatási jelentés lesz itt a döntő tényező.
- Mondjuk el az ellenérvet is: Nem számít, a gazdaság lassulni látszik. Az én ellenpontom az, hogy úgy tűnik, mintha a konszenzus nagyobb „újragondolást” kapott volna, különösen a munkahelyek (és a munkanélküli kérelmek) miatt. Legalábbis nem úgy tűnik, mintha kétséges lenne, hogy ez igaz volt-e?
👉Lényeg: 7 katalizátor/esemény, amiért a befektetők ne veszítsék el a reményt
Megértjük, hogy az e heti drámai csökkenés sokakat óvatosságra, sőt, egyenesen medvebaráttá tesz (ha a tények változnak, az elmék is változhatnak. De ha az ár változik, sokan gondolkodnak másképp).
A részvények technikai károkat szenvedtek. Sok időt töltöttem a chartok elemzésével szombat hajnalban és most délelőtt és jelenleg még nem hiszek abban, hogy ezt a jelenlegi eladást egy nagyobb összeomlás kezdetének tekintsem, viszont odafigyelünk a további jelekre:
- Nem szívesen adok nagy hitelt annak az elképzelésnek, hogy egy nagyobb piaci csúcs közeleg. Míg a „Tech összeomlás” hevesnek bizonyult, a szélesebb piac más részeinek többsége továbbra is jó formában van.
- A kulcskérdések úgy tűnik, hogy az USDJPY és a 2 éves hozamcsökkenés súlyossága, míg az amerikai dollár jelentős csökkenésbe kezdett a pénteki gyengeség miatt. Úgy tűnik, hogy a gazdasági adatok előidézték az USA dollár és a kincstári hozamok közelmúltbeli súlyos esését… A Small capek jelentősen alulteljesítettek az elmúlt héten, de úgy érzem, hogy a Small capeknek mostantól szeptember közepéig a fókuszban kell maradniuk.
- Érdekes módon a múlt héten három különböző szektor is új történelmi csúcsra emelkedett: Az ipari és a pénzügyi szektorok egyenlő súlyozású alapon, míg az egészségügyi XLV éppen most érte el saját történelmi csúcsát.
Több közelgő katalizátort és eseményt látunk. Nem fogok mindegyikre részletesen kitérni, de szeretném felsorolni őket:
- 08/05 Hétfő: Júliusi ISM szolgáltatási jelentés, és egyensúlyt teremthet az ISM feldolgozóipari formájához ezen a héten.
- 08/05-08/10: A jövő héten több Fed tag beszél, beleértve a chicagói Austin Goolsbee-t a CNBC-n 08/05 14:30-kor. Fed beszédek valószínűleg azt mutatják, hogy a Fed most elkötelezett a kamatcsökkentés mellett és nem látják azt, hogy ez későn érkezne.
- 08/22-08/24: Fed Jackson Hole-i gazdasági szimpózium és Powell Fed elnök „jósolgathat” a politikai hiba miatt aggódó piacokon.
- MOST: A 2Y és a 10Y a héten drámaian csökkent. Ez a jelzáloghitelek és az üzleti hitelek kamatainak csökkenéséhez fog vezetni.
– utoljára 2023 októberétől 2023 decemberéig csökkentek a kamatlábak ilyen mértékben
– 30 éves jelzáloghitel 7,8%-ról 6,6%-ra csökkent
– 2023 októberétől 2023 decemberéig pozitív volt a részvények és a crypto számára.
– 30 éves jelzáloghitel most 6.7% és 50bp és 100bp között csökkenhet
– attól függően, hogy a piacok „elhiszik”-e, hogy a Fed elkötelezte magát szeptemberre
– a jelzáloghitelek és a 10Y közötti különbség a mostani 275bp-ről történelmi 175bp-re csökkenhet.
- MOST: Még a Fed korábbi tisztviselői is felszólítják a Fed-et, hogy szálljon le az adatfüggőségről és nézzen előre. Még ezt is szóba hozta Claudia Sahm a CNBC tegnapi adásában.
- MOST: VIX emelkedett +65%-al 3 nap alatt.
– 1990 óta 9 alkalommal volt ilyen
– 4 alkalommal az S&P 500 4 napon belül aljpontra került, és 3 havi nézetben 100%-os nyerési aránnyal magasabbra emelkedett
– 5 alkalommal az S&P 500 28-66 nappal későbbre került aljpontra, 3 havi nézetben 75%-os nyerési aránnyal magasabbra emelkedett
– a különbség? nagyobb válság van-e folyamatban
– de a 3 havi nézet amúgy is pozitívan tér vissza ~7 % körüli emelkedéssel.
- MOST: A sell offok gyakran magasabbra fordulnak
– A Small capek 12%-al emelkedtek (30D), majd -7%-al esett
– 1979 óta csak 9 alkalommal volt ilyen
– 8 hasonló eset „bika piacokon” volt
– 1 eset volt 2000 márciusában, a „medve”
– 1M, 3M, 6M hozamok 6%, 13%, 24%
Az utolsó pontnál figyeljünk meg valamit. A 12%-os nyereséget erős eladás követi, ami bikapiaci viselkedés. Azt mondják, hogy a bikapiacok „a mozgólépcsőn felfelé, a lifttel lefelé mennek”. Számunkra ez a Russell 2000 és a Bitcoin esetében is így van.
A legfontosabb tudnivalók
- Az S&P 500 2,06%-ot esett, és 5.346,56-on zárta a hetet, míg a Nasdaq 3,35%-al 16.776,16-ra zuhant. A Bitcoin péntek piac záráskor 62.868,50 dolláron állt, közel 8%-al a hétfői szintek alatt.
- A munkahelyi adatok lehűlése nyilvánvalóan megdöbbenést váltott ki a piacokon, de szerintünk ez túlreagálás volt.
- A Szövetségi Nyíltpiaci Bizottság a héten kilátásba helyezte a szeptemberi kamatcsökkentés lehetőségét, és spekulációk merültek fel egy nagyobb, 50 bázispontos csökkentés lehetőségéről.
„Soha nem féltem attól, hogy legyőznek, pedig a legtöbb ember így veszít”.
Dan Gable, birkózó és olimpiai aranyérmes (1972)
Szép Hétvégét Market Makerek!
Ez egy viharos hét volt. Erős emelkedést láttunk a Szövetségi Nyíltpiaci Bizottság ülése alatt és közvetlenül azt követően, majd ezt követte egy éles 2 napos eladás, amelyet pénteken a streamen egyértelműen „csúnyának” neveztünk. A részvények (mindhárom fő index) és a crypto erőteljes csökkenése mellett azt láttuk, hogy a VIX közel 29-ig emelkedett, majd visszahúzódott, és a hét végén 23 körül zárta a hetet, még mindig nagyon magasan.
Úgy tűnik, hogy ezt nagyrészt a munkaerő piaci adatok okozták, amelyeket egyesek úgy értelmeztek, mint amelyek egy szélesebb körű gazdasági visszaesés előjelei. A részvénybefektetők már hónapok óta a „rossz hír jó hír” rendszerben vannak, de úgy tűnik, hogy ezen a héten nem ez volt a helyzet.
Szerdán a foglalkoztatási költségindex (ECI) azt mutatta, hogy a bérnövekedés a második negyedévben lehűlt, és a várakozásoktól elmaradva 0,9%-ot ért el Negyedév/Negyedév. Éves szinten az ECI 4,1%-al emelkedett, ami 2021 óta a legalacsonyabb szint. Az ECI számokat pénteken friss adatok követték, amelyek szerint a munkanélküliség a negyedik egymást követő hónapban emelkedett, elérve a 4,3%-ot. A júliusi nem mezőgazdasági foglalkoztatottak száma szintén elmaradt a várakozásoktól, 114 000 volt, ami jelentős visszaesés a júniusi 179 000-hez képest;
A lehűlő munkaerőpiac az, amivel Jerome Powell, a Federal Reserve elnöke a Szövetségi Nyíltpiaci Bizottság (FOMC) szerdai ülése után foglalkozott. Powell azt mondta az újságíróknak, hogy „nagyon gondosan figyeljük” az olyan jeleket, amelyek a munkaerőpiac „élesebb visszaesésére” utalnak. Később megismételte, hogy „nem szeretném, ha a munkaerőpiac további lehűlését látnánk”.
Valószínűleg ezeket a megjegyzéseket szem előtt tartva a befektetők megdöbbenéssel fogadták a pénteki foglalkoztatási jelentést. Szerintem ez túlreagálás volt. „A piacok hajlamosak arra, hogy a negatív meglepetésekre „tűzzel” reagáljanak”. Véleményem szerint a júliusi foglalkoztatási jelentés összhangban van a soft landinggel, továbbá rámutatnék, hogy a Fed csökkentések visszafordíthatják a gazdaság gyenge területeit, például a tartós fogyasztási cikkek, az autóeladások és a lakáseladások, egy olyan időszakban, amikor a fogyasztói és a vállalati tőkeáttétel nem olyan magas. A Fednek pedig rengeteg mozgástere van a csökkentésre.
Egy pillantás a Fed funds futures kereskedésére azt sugallja, hogy a piac azt is megpróbálja kitalálni, hogy a heti munkahelyi számok mit jelenthetnek a Fed következő lépései szempontjából. Miután szerdán változatlanul hagyta a kamatlábakat, a Fed jelezte a szeptemberi kamatcsökkentés lehetőségét. Powell dovish megjegyzései miatt a sajtótájékoztató alatt rövid időre megugrott az 50 bázispontos kamatcsökkentés esélye (szemben a szokásos 25 bázispontos csökkentéssel). Ezután pénteken, a szövetségi foglalkoztatási jelentés után 73% fölé emelkedett és már a 75bp csökkentést is árazzák.

Ez egy költői kérdéshez vezetett: Vajon a gazdasági kép annyira romlott az elmúlt két napban, hogy ez indokolja a 10%-os visszaesést mind a Small Capek, mind a Nasdaq 100 és a Bitcoin esetében?”. Véleményem szerint aligha úgy tűnik, hogy ez a helyzet. Nem látjuk, hogy a gazdasági kép ma [szombaton] fokozatosan annyira más lenne, mint a hét elején volt.
A közép és hosszú távú részvénypiaci és crypto kilátásaink továbbra is konstruktívak. A közeljövőben azonban türelmet kell, hogy jvasoljak. Időre van szükség ahhoz, hogy a befektetők kockázatcsökkentése során az eladások lezajlódjanak. Az elmúlt napok eladásait nem lehet azonnal visszafordítani. Tartsuk szem előtt, hogy a piacok pánikjában lehetőségek nyílnak meg. És az elkövetkezendő napokban ez a lehetőség felbukkan. A Cryptoban egyértelműen az alacsony kockázatot kell túlsúlyozni és abból rotálni majd később, ha szükséges.
A japán jegybank
A BOJ 25 bázisponttal 0,25%-ra emelte irányadó kamatlábát, jelezve, hogy a japán jegybank az ország növekvő inflációja, a készpénzhiányos fogyasztók és a gyengülő valuta miatti aggodalmakat helyezi előtérbe a gazdaság élénkítésére és az export fellendítésére irányuló törekvésével szemben. Szerintem ez jelentős váltás a politikában, ahol a döntéshozók nagyobb súlyt helyeznek a hosszabb távú inflációs előrejelzésekre.
A BOJ politikaváltása után nagy esést látok az USD-ben, nagyrészt a japán jen erősödésén keresztül. Az USDJPY áttörte a támogatást, és valószínűleg ezen a ponton tovább fog csökkenni. A Bank of Japan döntése a kötvényvásárlások felére csökkentéséről és a kamatemelésről nagy dolognak tűnik. Eléggé medvés vagyok a DXY-al kapcsolatban, és az előttünk álló hetekben sokkal alacsonyabb amerikai dollárra számítok.
Egyelőre ennyi, vasárnap este további elemzések következnek.