Preloader
  • Az 50 bázispontos kamatcsökkentés pozitív, mert azt mutatja, hogy a Fed elkötelezett a gazdasági növekedés fenntartása mellett. A részvények teljesítménye a bejelentés után nem vonja vissza a kamatcsökkentés kezdeti pozitív hatásait.
  • Mivel az infláció mérséklődik, a Fed most már inkább a munkahelyek védelmére összpontosít. Ez egy implicit „védőhálót” jelent a részvénypiacon, mivel az eső eszközárak gyengíthetik a munkaerőpiacot.
  • Az elkövetkező nyolc hétben lehetnek turbulenciák, de mindez egy nagyon erős 2024-es tőzsdei kontextusban történik – amikor az S&P 500 az elmúlt nyolc hónapból hétben emelkedett.
  • A nap kulcsszava a „kalibrálás” volt, ahogy Powell elnök 50 bázisponttal csökkentette a kamatokat.
  • Mint mindig, most is hangsúlyozta, hogy a jövőbeni lépések az adatoktól függenek, de a mai döntés lehetőséget ad a jegybanknak arra, hogy bármilyen irányba lépjen, amit a beérkező adatok indokolnak.
  • A sajtótájékoztatóján ismételten kiemelte, hogy a gazdaság és a munkaerőpiac jó helyzetben van, és a kamatpolitika célja a jelenlegi kedvező irány fenntartása.
  • A következő ülés november 6–7-én lesz, a választások utáni napon bejelentett döntéssel, amely megszünteti a politikai hatások miatti aggodalmakat.
  • Powellnek finoman kellett egyensúlyoznia, hogy megmagyarázza, miért volt szükség az 50 bázispontos kamatcsökkentésre, ha a gazdaság jó formában van.
  • A rövid távú trendek áttörést mutatnak az SPX-ben és a Nasdaq-ban és a Bitcoinban, csak egy kisebb visszaesés után a hét elején. A kötvények rövid távon elérték csúcsukat.
  • Technikailag a struktúra, a lendület, a szélesség és a túlzott optimizmus hiánya továbbra is támogatja a piacok emelkedését, annak ellenére, hogy a dollár és az amerikai államkötvények hozama a támogatás közelében stabilizálódott.

A Fed történetének egyik legagresszívabb emelési ciklusa hivatalosan tegnap este zárult le, amikor a Fed 50bp csökkentést jelentett be, csökkentve az irányadó kamatlábuk tartományát 4,75 – 5,0%-ra. A döntés a hónapok óta tartó, gyengülő inflációt, valamint az utóbbi időben lassuló munkaerőpiacot mutató adatokat követi, ami a Fed kettős mandátumának második aspektusa, a „maximálisan fenntartható foglalkoztatás” támogatása felé tolta el a prioritást.

A szeptemberi FOMC-t megelőző napokban a piacok nem arról vitatkoztak, hogy a Fed csökkenteni fogja-e, hanem inkább arról, hogy mennyivel. Az augusztusi fogyasztói árindex szeptember 11-ei közzétételét követően a Fed Funds kereskedése által implikált 50 bázispontos csökkentés valószínűsége 12,5%-ra zuhant. A következő napon ezek az esélyek meghaladták a közvetlenül a CPI közzétételét megelőző 30-40%-ot, majd a FOMC döntése előtti napon 74%-ra emelkedtek. A valószínűségek szerdán 68%-ra mérséklődtek, majd egy órával a bejelentés előtt 55% körüli értéken állapodtak meg – ez majdnem egy pénzfeldobás.

Azok, akik a szerényebb, 25 bázispontos csökkentést támogatták, úgy vélték, hogy ez több időt ad a Fed-nek arra, hogy elemezze és reagáljon az első politikai változás hatására. Az 50 bázispontos csökkentést támogatók úgy vélték, hogy a Fed lemaradásának kockázata áll fenn. Ha túl sokáig tartják túl magasan a kamatlábakat, az a soft landing forgatókönyvének meghiúsulását kockáztatja.

Az egyre ingadozó esélyek azt tükrözték, hogy a Fed nem küldött egyértelmű üzeneteket a bejelentést megelőző időszakban. Egy olyan szervezet esetében, amely telegrafálta a politikát, úgy tűnt, hogy ez a szavazó tagok közötti konszenzus hiányát jelzi. Ez be is igazolódott, mivel Michelle Bowman Fed kormányzó az 50bp csökentés ellen szavazott, és ezzel 2005 óta ő lett az első Fed kormányzó, aki nem értett egyet (és 2022 júniusa óta az első szavazó tag, aki nem értett egyet). Ez azért számít, mert a Fed már nem a konszenzusra támaszkodik a kamatdöntések meghozatalakor, valójában úgy gondolom, hogy ez eléggé dovish.

A főbb indexek kezdetben emelkedtek a 20:00 órai bejelentésre, de gyorsan visszafordultak, és a napot kissé alacsonyabban fejezték be, az S&P 500 0,29%-al csökkent, és a napot 5618 dolláron fejezte be. Az egyetlen szektor, amely abszolút alapon emelkedett, az energiaipar volt (+0,25%), az ipari, pénzügyi, egészségügyi és fogyasztói diszkrecionális termékek pedig a szélesebb piachoz képest kis nyereséget mutattak.

A tegnapi piaci teljesítményt illetően megjegyeztem, hogy a 10Y hozamok emelkedését, a technikai hátteret és a történelmi esélyek „pénzfeldobását” az első csökkentés után bűnösként azonosítottuk, de nem láttam, hogy a tegnapi hírek pozitív hatásait semmissé lehetne tenni. Óva intek attól, hogy figyelmen kívül hagyjuk a „fontosabb jelzést, hogy a Fed most már dovish”, és kiemeltem, hogy történelmileg a Fed „első csökkentése” és „nincs recesszió” forgatókönyvében, amelyben találjuk magunkat, az 1M, 3M és 6M hozamok pozitívak. Ne feledd, hogy a piacok kereskedése a következő néhány hétben (kb) zajos lehet.

Az ülés utáni, széles körben várt sajtótájékoztatón Powell a nagyobb mértékű csökkentést az infláció terén a közelmúltban elért és fenntartható fejlődéssel indokolta, kijelentve, hogy „vártunk”. És úgy gondolom, hogy ez a türelem valóban kifizetődött abban a formában, hogy bízunk abban, hogy az infláció tartósan 2% alatt mozog, így azt hiszem, ez teszi lehetővé számunkra, hogy ma megtegyük ezt az erőteljes lépést”.

Talán előre látva, hogy a nagyobb mértékű csökkentés felszíthatja a gazdasági problémákkal kapcsolatos félelmeket, Powell megnyugtató hangot ütött meg, kijelentve: „Jelenleg nem látok semmit a gazdaságban, ami arra utalna, hogy a recesszió – bocsánat, a visszaesés – valószínűsége megnövekedett lenne.”

A munkaerőpiacra térve Powell megjegyezte, hogy „a munkaerőpiac valójában szilárd állapotban van. És a mai politikai lépésünkkel az a szándékunk, hogy ez így is maradjon”. Arra a kérdésre, hogy számít-e a munkaerő-piaci feltételek további romlására, Powell elismerte, hogy a helyzetet „szorosan figyelni kell”, de azt válaszolta, hogy „politikánk megfelelő újrakalibrálásával továbbra is láthatjuk a gazdaság növekedését, és ez támogatni fogja a munkaerőpiacot”. Szintén fontos volt Powell azon megállapítása, hogy „nem látunk növekvő (munkanélküliségi) kérelmeket, nem látunk növekvő elbocsátásokat, nem halljuk a vállalatoktól, hogy ez valami olyasmi lenne, ami meg fog történni”. Mind statisztikai szempontból, mind crypto szempontból egyaránt kulcsfontosságú megjegyzésnek tekintettem ezt, megjegyezve, hogy a Fed nyilvánvalóan felismeri, hogy jelenleg nem feltétlenül munkahelyek megszűnéséről, hanem inkább a munkaerő bővüléséről van szó.

A jövőbeli csökkentések mértékét illetően a Fed elnöke ismét hangsúlyozta az adatoktól való függőséget és az fomc meetingenkénti megközelítést, és figyelmeztetett: „Nem hiszem, hogy bárkinek is úgy kellene ezt néznie, hogy azt mondja: „Ó, ez az új ütem””. A legutóbbi pontdiagram vizsgálata ezt támasztja alá, mivel a medián becslés az év végéig további 50bp csökkentést vár, amely mindössze 2 hátralévő FOMC ülés (november 6-7. és december 17-18.) között oszlik meg. Tehát összesen 1 csökkentésről 4-et vár az FOMC.

Mindezt követően az SP500 új ATH-ra emelkedett, ami azt mutatja, hogy a piac kezdte pozitívan feldolgozni a tegnapi bejelentést és sajtótájékoztatót. Az ETF áramlások és a stablecoin áramlások is megújultak.

Leave a Reply