Preloader

A cryptotól nem idegen az olyan likvidációs kaszkád, mint amilyet a hétvégén láttunk. Vannak bizonytalanságok a jövőre nézve, de vannak lehetőségek is.

Legfontosabb tudnivalók:

  • Az elmúlt héten kevés helyre lehetett elbújni, mivel mind a hagyományos piacokat, mind a crypto piacot masszív volatilitás rázta meg.
  • A crypto utures több mint 1 milliárd dollárnyi futures likvidációt látott (valószínűleg közelebb van a 2 milliárd dollárhoz), de a TOTAL3 relatív erőt mutatott a BTC-hez és az ETH-hoz képest. Ez azonban valószínűleg azért van, mert az altok már a volatilitási eseményt megelőző hetekben is eladták magukat.
  • Mit csinálnak most az altcoin kereskedők? Ahogyan azt korábban már felvázoltuk, hangsúlyozzuk annak fontosságát, hogy agresszívebbek legyünk a profitfelvétellel, ugyanakkor óvatosabbak legyünk a longokkal, amíg a főbb nevek árfolyamai a 200 napos mozgóátlaguk alatt maradnak.
  • Újjáéledt az ötlet, hogy ez az ármozgás a 2019-es buborékot utánozza. Akár így van, akár nem, a mi megközelítésünk nem változik jelentősen. Az Altcoin telítettség viszonylag kevés új tőke beáramlásával párosulva arra kényszerít minket, hogy kevesebb HODLingot és több kereskedést folytassunk.
  • A legutóbbi összeomlás után a SOL és az ökoszisztémájának coinjai még mindig jól néz ki, különösen más altokhoz képest. A SOLETH és a SOLBTC ereje a likvidálások során ragyogott át.
  • Egy ilyen söprés arra is készteti a piaci szereplőket, hogy értékeljék a valódi fundamentális értékkel bíró projekteket. Az Aave úgy működött, mint egy jól olajozott gépezet a volatilitás alatt, és 6 millió dollár bevételt könyvelhetett el 24 óra alatt.
  • A V alakú kilábalás nem a norma, nem kell elkapkodni az új pozíciókat. Az amerikai spot ETF-ek új fejezetet jelentenek a crypto számára, a jövőben több lehetőség lesz.

Egy nyári vérfürdő

Az elmúlt héten jelentős veszteséget szenvedtünk el, mind a hagyományos piacokon, mind a crypto piacokon. A részvények zuhantak, ahogy a japán jen carry trade feloldódott, a recessziós félelmek fokozódtak, a VIX a legnagyobb egynapos csúcsot állította fel, és néhány hagyományos piaci szereplő sürgős kamatcsökkentésért kiált a Fed-től.

A crypto nem volt elszigetelve ettől, mivel a futuresen több mint 1 milliárd dollárnyi likvidációt szenvedtek el egyetlen 24 napos időszak alatt egy nyári hétvégén. Annak ellenére, hogy nem feltétlenül vannak olyan futures termékek, amelyek befolyásolhatják a spot árat, az on-chain low capek a crypto piac többi részével együtt szenvedett. A memcoinok, amelyek a közelmúltban erősek voltak, dacolva az általánosan lemaradó altcoin piaccal, nagyot estek vissza, mivel a tőke az alacsony likviditású környezetben a kijárat felé igyekezett.

Az árak azóta stabilizálódtak némi pattanással, de most mi lesz? Egy dead cat bounce? Mindennek vége? Vagy ez az alja? Hogyan kereskedjünk altokkal ebben a környezetben? Beszéljük meg.

A piaci lendülethez való visszatérés

Egy korábbi cikkünkben a crypto piac lendületét és a 200 napos mozgóátlag (200d MA) jelentőségét vizsgáltuk egy olyan piacon, amely ennyire lendületvezérelt. A BTC és az ETH nem tudott a saját 200D MA-juk felett maradni. Az altcoinok követték a példát, de a pánik során némi relatív erőt mutattak. Ez azonban valószínűleg azért van, mert az altok már a volatilitási eseményt megelőző hetekben is eladták magukat. Ezt a TOTAL3 (a BTC és az ETH nélküli kriptopiac) és a BTC piaci tőke összehasonlításával lehet szemléltetni.

#image_title

Emellett a TOTAL3 is elvesztette a 200d MA értékét.

#image_title

Ha csak a lendületet nézzük, ez egy olyan piaci környezet, amely egy defenzívebb megközelítést diktál. Ez azt jelenti, hogy nincs új long, amíg nem kerülünk a 200d MA fölé? Egyáltalán nem. Az új altcoin rendszerünknek megfelelően a hangsúlyt az agresszív profitszerzésre kell helyezni, ideális esetben a kezdeti tőkebefektetés gyors biztosítására. Ha a piacok itt elérik az aljpontot, és elkezdenek emelkedni, az altcoin telítettség a viszonylag kevés bejövő tőkével kombinálva még mindig ugyanezt a megközelítést kényszerít bennünket követni, mivel még mindig viszonylag kevés tőke üldöz egyre több és több eszközt.

„Egy 2019 stílusú buborékban vagyunk?”

2023 végén, amikor a piac rallyzott, az egyik forgatókönyv, amellyel szórakoztunk, az volt, hogy a piac egyszerűen megismétli a 2019-es buborék ármozgását. Bár ez az elképzelés a BTC esetében szigorúan nem állja meg a helyét, mivel új történelmi csúcsot ért el, azt az érvet lehet felhozni, hogy az altok egy buborékkal szembesültek. 2019-ben a TOTAL3 250%-os rallyt produkált, mielőtt szinte a teljes mozgást visszavonta a 2020-as márciusi összeomlásig. A 2023-as medvepiaci mélypontoktól a TOTAL3 175%-ot emelkedett, de a múlt hónapban elvesztette a 200d MA-t, és azonnal gyorsuló ütemben lefelé indult.

Míg egy buborék forgatókönyv azt jelentené, hogy az árak továbbra is csökkenő tendenciát mutatnak, a válasz arra, hogy ez hogyan befolyásolja a kereskedési megközelítésünket, egyértelmű – nem befolyásolja. Ismétlem, az altcoinok elterjedése az új tőke/piaci szereplők hiányos belépésével párosul. Ez arra kényszerít minket, hogy agresszívebben vegyük fel a pozíciónk nyereségét, és fürgébbek legyünk a relatív erőt mutató altcoinok/ágazatok váltogatásában/rotációjában. Ez ugyanúgy igaz egy emelkedő trendben, mint egy csökkenő trendben. Az egyetlen valódi különbség az, hogy óvatosabbnak és szelektívebbnek kell lenni a longokkal, amikor a felfelé irányuló lendület már egyértelműen kimerült.

A jövőre nézve

Buborék ide vagy oda, lesz bőven long lehetőség, bár ezeket óvatosan és agresszív profitrealizálással kell kezelni. A long likvidációs kaszkádok után jellemzően két dolgot látunk az altcoin hangulatban

  • (1) a tényleges crypto technológiai és közüzemi alapú projektek felértékelődése növekszik, és
  • (2) az emberek elveszítik a hitüket abban a szektorban, amely éppen a kaszkád előtt a legforróbb volt, csak azért, hogy az a szektor hirtelen átlagosan visszaforduljon. Ezt szem előtt tartva, az nagy nuke utáni kereskedéseknél a következőket vesszük figyelembe:

(1) Aave – egy bevált DeFi projekt

Ha ki vagyunk éhezve a longokra, de mémfáradtságunk van, akkor egyértelmű narratíva készülődik a bevált DeFi alapdarabokhoz való visszatérésre. Az AAVE, a nagyon kevés bevált és nyereséges DeFi projekt egyike, megmutatta minőségét a piaci zűrzavarban. Az Aave erős maradt a káosz közepette a különböző L1-ek és L2-ek között, amelyeken bevetésre került, és 21 milliárd dollár értékű értéket biztosított. Az Aave Treasury a likvidációs motorjának köszönhetően 6 millió dollár 24 órás bevétellel gazdagodott.

Az Aave bizonyítható robusztussága mellett az Aave irányítási fórumain a közelmúltban lezajlott viták (és „ideiglenes” szavazások) azt jelzik, hogy az Aave tokenomikai megújulásra készül. Ez a díjváltás magában foglalja az AAVE visszavásárlását és az AAVE tokenérték felhalmozásának átalakítását. A protokoll nettó nyereségét az AAVE megvásárlására és szétosztására használnák az ökoszisztéma tartalékhoz. Ezt az AAVE-t szétosztanák az AAVE stakerek között, hogy a protokoll bevételei által biztosított natív hozamot biztosítsanak számukra.

Az Aave valódi fundamentumokkal rendelkezik, amelyekhez sok piaci szereplő visszatér, miután ilyen heves lefelé irányuló mozgáson vagyunk túl. Ahogy korábban már említettük, ezt a futást nagyrészt a crypto intézményi elfogadottsága és elfogadása hajtotta. Ha van kereslet a tokenek iránt a „hagyományosabb” befektetők részéről, akkor valószínűleg a valódi alapértékkel rendelkező tokenek iránt fognak érdeklődni.

(2) Solana ereje

Mivel a piacok vasárnap és hétfőn kezdtek nagy pánikba esni, az altcoinok, amelyek viszonylag erős napi zárásokat értek el a több mint 1 milliárd dolláros futures likvidálások közepette, jó jelöltek egy átlagos visszafordulásos játékra. A SOLETH szép történelmi csúcsot ért el a vérengzés óta, míg a SOLBTC szintén erősnek tűnik. Mindkettő zölddel zárt a tömeges pánik napjain.

#image_title
#image_title

Solana erőssége ebben a ciklusban következetes téma volt, ahogy azt már többször is érintettük. A Solana ökoszisztémájával kapcsolatban azonban vannak bizonytalanságok. A Jump Crypto crypto befektetési és fejlesztési cég, a Solana egyik legbefolyásosabb támogatója, a pletykák szerint megszünteti a digitális eszközök terén folytatott piackutatási tevékenységét. A láncon belüli előzmények azt mutatják, hogy a Jump Crypto hatalmas összegeket mozgatott el az eszközeiből, az elmúlt 2 hétben 500 millió dollárnyi ETH-t szedett ki.

Júniusban derült ki, hogy a céget a CFTC vizsgálja, ami a Jump Crypto elnökének – Khanav Kariya – lemondásához vezetett. Egyelőre csak spekulációink vannak, de ezt figyelembe kell venni, amikor a Solana-t nézzük, tekintve, hogy a Jump Crypto olyan mélyen részt vesz a fejlesztésében. A Solana legjobban várt frissítése – a Firedancer – a Jump Crypto vezetésével és „építésével” készült.

A bizonytalanság ellenére a SOL erőt mutat, és nincs szükség a dolgok túlbonyolítására. Ha longot keresünk, a SOL egyértelmű opció. Ha magasabb kockázatú bétajátékot keres, a Solana memecoinok a por leülepedése után az egyik legnagyobb pattanást produkálta.

A türelem kifizetődik, nem kell sietni

Warren Buffet azt mondta, hogy „félni kell, amikor mások mohók”, és mégis, a Berkshire Hathaway az elmúlt héten megállás nélkül eladott, miközben az emberek látszólag félnek. Lehetséges, hogy a hagyományos piacok olyan veteránjai, mint Buffet, még mindig kapzsiságot vagy önelégültséget látnak abban, amit mások félelemnek tartanak.

A legtöbb altcoin tisztán momentumvezérelt, és fontos tudatában lenni annak, hogy mikor változott meg ez a momentum. A V fordulat nem a norma, és ezt a mostani elmozdulást egy „fekete hattyú eseménynek (Black Swan)” tulajdonítani túl nagyvonalúnak tűnik. A likvidációs kaszkádok kanócokat hagynak maguk után, ahogy azt a BTC és az ETH napi chartjan láthatjuk. Az ezeken a wickeken belüli árakat általában újra tesztelik, és az ilyenkor relatív erőt mutató eszközökbe való pozícionálódás keresése áll a középpontban. Még ha feltételezzük is, hogy a aljponton vagyunk, akkor is valószínű, hogy előbb még némi aprítás vár ránk.

Ezt szem előtt tartva fontos, hogy ne hagyjuk ki az erdőt a fák közül. Az amerikai spot ETF-ek a crypto új, fényes fejezetének kezdetét jelentik. Ha a legutóbbi emelkedés egy 2019-es stílusú buborékot jelent, amely további lejtmenetet tartogat az altcoinok számára, akkor a piacokhoz való hozzáállásunk nem változik drámaian. Az agresszív profitfelvétel és a crypto eszközökön való forgás mobilitása fontosabb lesz, mint valaha, akár felfelé, akár lefelé tartunk. Az altcoin piac keményebbé vált, de rengeteg gyümölcsöző long lehetőség lesz azok számára, akik türelmesek és kordában tartják a kapzsiságukat.

Leave a Reply