A legfontosabb tudnivalók
- A szenátus valószínűleg vörösre vált 👉 pozitív fejlemény a crypto rendszer szabályozása szempontjából.
- Felvázoljuk a választások utáni lehetséges hatalmi egyensúlyokat, és az egyes forgatókönyveket szabályozási szempontból értékeljük.
- Bár a szabályozási feltételek az elnökválasztás eredményétől függetlenül javulni fognak, az eredményekre éles bináris reakciót várunk: Trump győzelme esetén magasabbra, Harris győzelme esetén pedig alacsonyabbra.
- A makrotényezők végül újra átveszik a gyeplőt, és olyan elemek, mint a dovish Fed, a QT vége, az esetleges adósságplafon problémák és a növekvő költségvetési hiány középtávon támogatják a magasabb crypto árakat.
- Alapstratégia – Még egy esetleges Harris győzelem esetén is, a kockázatok még mindig aszimmetrikusan felfelé tolódnak (a BTC újra teszteli a tartomány alsó végét lefelé, szemben a 100k+ dollárral felfelé). A választásokon túlra tekintve a kedvező szezonalitás és a javuló likviditási feltételek miatt továbbra is optimista kilátásokat tartunk fenn a crypto piacra az év végéig. Továbbra is elfogultak vagyunk a SOL túlsúlya felé, miközben szelektíven hozzáadjuk az altcoinokat, például a BNB, HNT, JTO, BONK, RAY, STX és CORE (BTC és SOL béta) kitettségét.
Trump megtartja enyhe előnyét, de lényegében ez egy érmefeldobás.
Nos, itt van, emberek. A pillanat, amelyre a piacok január óta készülnek. Az általános választás, amely eldönti, ki lesz az Egyesült Államok következő elnöke.
Mint azt a market makerek tudják, az elmúlt hónapokban szorosan nyomon követtük a közvélemény kutatási és előrejelzési piaci trendeket, és ezek kulcsfontosságú inputként szolgáltak ajánlásainkban.
A verseny júliusi újraindulása óta mindkét jelölt esélyei az 50%-os küszöb körül ingadoznak, és mindkettőjük bázisán belül optimista időszakokat élnek át. Egyikük sem tudott azonban egyértelműen elhúzni ellenfelétől. Így a választás napjára úgy lépünk be, hogy Trump megtartja enyhe előnyét, de valószínűségi értelemben továbbra is érmefeldobás.
A cél változatlan marad
Ma ismét szeretném kifejteni magasabb szintű nézeteinket a választásokkal kapcsolatban, majd megvitatni, hogy várhatóan hogyan reagál a piac a választások után.
Először is, az elnökválasztás kimenetelétől függetlenül a jelenlegi választási matematika szerint rendkívül valószínű, hogy a szenátus republikánus irányba fordul. Véleményünk szerint ez egyértelműen jót tesz a crypto iparnak, mivel a szenátus vezetése (Brown, Warren) kifelé ellenséges volt az iparággal szemben. Ők azok, akik rendületlenül támogatták azokat a prudenciális szabályozókat, akik nagyrészt felelősek a „szabályozás a végrehajtáson keresztül” rendszerért, amelybe az elmúlt néhány évben beleragadtunk.
Ráadásul a következő elnök által kinevezett kabinet, vagy ügynökségi pozíciókat az új szenátusnak kell jóváhagynia, ami azt jelenti, hogy még Harris győzelme esetén is, a szélsőségesebb és esetleg crypto ellenes jelölések nem mennének át a szenátusi rostán. Ráadásul ez a vörös szenátus egy olyan képviselőházzal párosulna, amely, még ha kékre is vált már mutatott némi hajlamot a kétpártiságra, ami a cryptot illeti (az év elején kétpárti támogatással fogadták el a FIT 21 törvényjavaslatot).
Másodszor, a crypto árak meglehetősen jól teljesítettek az elmúlt néhány évben, még az iparág leépítése és a SEC által indított ragadozó peres eljárások áradata közepette is. Úgy gondoljuk, hogy helyes, ha heves bináris reakciót várunk a választási eredményekre (Trump feljebb, Harris lejjebb), de végül a makroháttérben bekövetkező változásokkal összhangban folytatódik a kereskedés.
És hogy ne felejtsük el, a makro háttér középtávon továbbra is konstruktív a crypto árak számára:
- A Fed a következő két ülésen várhatóan további 50 (25 november – 25 december) bázispontnyi csökkentést hajt végre. Mivel a PCE, az általuk preferált inflációs mérőszám 2,1%-on áll, csak egy tüsszentéssel a cél felett, és mivel a nem mezőgazdasági alkalmazottak továbbra is lágyulást mutatnak, nincs valódi okuk arra, hogy változtassanak az álláspontjukon.
- A mérlegfutás valószínűleg a végéhez közeledik. Az RRP, a Fed által a bankrendszerben lévő többletlikviditás jegyzett mérőszáma a csúcspontján mért több mint 2,5 trillió dollárról 155 milliárd dollárra csökkent. Ha ez kimerül, az a Fed számára annak a jele, hogy a banki tartalékok már nem feltétlenül elegendőek. Így valószínű, hogy a QT a következő 3-6 hónapban hivatalosan is lezárul.
- Ha megosztott kongresszussal végezzük, ami Harris győzelme esetén nagy valószínűséggel bekövetkezik, akkor valószínű, hogy januárban újabb adósságplafon csatával kell szembenéznünk. Ez volt az a makroesemény, amely segített katalizálni a BTC bikafutásának kezdetét 2023 januárjában. A kormánynak ismét korlátozott lesz a tőkebevonási képessége, és a Kincstári Általános Számláról (TGA) a magánszektorba kell költenie.
- Függetlenül attól, hogy ki nyer kedden, egyikük sem fogja a költségvetési megszorítások bármelyikét az asztalra tenni, ami végső soron egyre növekvő költségvetési hiányt eredményez, egy olyan környezetet, amelyben érdemes rövidre zárni a fiat eszközöket és hosszúra nyújtani a likviditásra érzékeny eszközöket.
PCE

RRP

Az adósságplafon elérése = Pro likviditásérzékeny eszközök

Fiskális helyzet

Lehetséges eredmények
A lehetséges választási forgatókönyvek szemléltetésére az alábbi táblázatot érdemes megnézni. A táblázat a Fehér Ház, a szenátus és a képviselőház összes lehetséges kombinációját, a tegnapi naptól a klasszikusan kombinált valószínűségeket, valamint az egyes forgatókönyvek szabályozási hátteréről alkotott minőségi véleményt mutatja.

Ez az 1-5-ös rangsor szubjektív, és figyelembe veszi (1) annak valószínűségét, hogy a jelenlegi prudenciális szabályozókat olyanok váltják fel, akik megszüntetik a Chokepoint 2.0-t, (2) annak valószínűségét, hogy egy átfogó piacszerkezeti és stabilcoin törvényt fogadnak el, és (3) annak lehetőségét, hogy a BTC-t stratégiai tartalékeszközként fogadják el.
A két legvalószínűbb kimenetel véleményünk szerint egy Harris féle Fehér Ház megosztott kongresszussal vagy egy vörös söprés. Ez főként azért van így, mert a kongresszusi szavazási trendek általában az elnökválasztási trendekkel egybeesnek. Így ha Trump nyer, arra kell számítanunk, hogy a képviselőházat a republikánusok nyernék meg kis különbséggel, és fordítva, ha Harris győzne.

A „Harris győzelme/megosztott kongresszus” forgatókönyv 3-as értékelést kapott a republikánus szenátusból eredő kulcsfontosságú javulások miatt. A „vörös söprés” azért kapott 5-öst, mert azonnal lebontaná a crypto ellenes szabályozási apparátust, utat nyitna az átfogó jogalkotáshoz, és arra kényszerítené a befektetőket, hogy nulláról felfelé módosítják annak modellezett valószínűségét, hogy az USA elfogadja a BTC-t stratégiai tartalékeszközként.
A másik két forgatókönyv, amelyet kevésbé tartunk valószínűnek, de mindenképpen bekövetkezhet, a következő: „Harris győzelme a kongresszusban a vörösök győzelmével” és „Trump győzelme a kongresszus kettészakadásával”. Mindkettőt 4-es pontszámmal értékelnénk, mivel javulást látnánk a kinevezett szabályozóknál, és tisztességes esélyünk lenne a jogszabályok elfogadására, de egy megosztott kormánnyal valószínűleg engedményeket kellene tenni valahol az út során.
Közvetlen távon bináris reakcióra számítunk
Ami az azonnali piaci reakciót illeti:
Trump győzelme:
- Bitcoin – A BTC emelkedik. Valószínűleg sok volatilitást fogunk látni, ahogy a tőkeáttétel beömlik a piacra, de az irány egyértelmű, és a pálya éles lesz.
- Altcoinok – Az altcoinok valószínűleg szintén felfelé mozognak, ahogy a szabályozási kilátások egyik napról a másikra változnak (de ahogy alább írom, a BTC még mindig vezet).
- BTC dominancia – Bár az altcoinok szabályozási környezete javult, a kereskedők számára kezdetben a BTC lesz a preferált útvonal, mivel (1) ez az egyetlen eszköz, amelyet Trump említett, és (2) még mindig ez az elsődleges útvonal az iparágba áramláshoz. Úgy gondolom, hogy amint a BTC új történelmi csúcsra tör ki, és a crypto nemzetközi kereskedők újratőkésednek az eredendő vagyonhatásból, a tőke szélesebb körben fog forogni az altokba. Valószínűleg a 4. vagy az 1. negyedév vége felé fogjuk látni ezt a rotációt. Ez nem jelenti azt, hogy nem szabad saját altokkal rendelkezni, egyszerűen csak azt jelenti, hogy továbbra is szelektívnek kell maradni azzal kapcsolatban, hogy hova allokálnak. Számunkra ez a SOL és a SOL béta, valamint a BTC L2.
Harris Győzelme:
- Bitcoin – A BTC csökken. Nem hiszem, hogy a korábbi tartományi aljpontok alá fogunk törni. Továbbá, az elmúlt napok nyereségfelvételei enyhítik ennek a lejtmenetnek az erőszakosságát.
- Altcoinok – Az altcoinok esetében is megfigyelhető egy, a BTC-nél valószínűleg nagyobb mértékű visszaesés.
- BTC dominancia – Valószínűleg az elmúlt néhány évben látottakkal összhangban lévő pályát rajzolunk ki, a BTC vezeti a piacot, és a dominancia egyenletes ütemben emelkedik (szemben egy élesebb csúccsal és eloszlással Trump győzelme esetén).
Chartok
Kérlek, vedd figyelembe, hogy az alábbi chartok célja, hogy szemléltessék az árakra vonatkozó irányú várakozásainkat, szemben a pontos árcélokkal.



Alapstratégia
– Még egy esetleges Harris győzelem esetén is, a kockázatok még mindig aszimmetrikusan felfelé tolódnak (a BTC újra teszteli a tartomány alsó végét lefelé, szemben a 100k+ dollárral felfelé). A választásokon túlra tekintve a kedvező szezonalitás és a javuló likviditási feltételek miatt továbbra is optimista kilátásokat tartunk fenn a crypto piacra az év végéig. Továbbra is elfogultak vagyunk a SOL túlsúlya felé, miközben szelektíven hozzáadjuk az altcoinokat, például a BNB, HNT, JTO, BONK, RAY, STX és CORE (BTC és SOL béta) kitettségét.
