Preloader

Végre megjelent egy projekt, amelyet már évek óta váratnak. Az EVM varázslatát, a modularitást és egy teljesen új validátor beállítását egyesíti, hogy egy vadonatúj L1-et hozzon létre, és találjátok ki, mi az? BERACHAIN.

A Berachain egy EVM-alapú L1, amely körül nagy a felhajtás. Az elmúlt évek egyik legerősebb NFT gyűjteménye volt, 20 ETH+ floort tartott, és ezzel együtt a közösség is sokszínű és erős. Szóval, mi ez, és miért érdekel téged?

Mi az a Berachain?

Ahogy már említettük, a Berachain egy vadonatúj EVM kompatibilis Layer 1 hálózat, és mielőtt azt mondanád, hogy „már megint egy új L1!”, tudjuk, hogy erre gondolsz. Az olyan projektek mellett, mint Avalanche, Sui, Aptos, és a lista folytatódik, úgy tűnik, hogy folyamatosan újabbak jelennek meg. De mi lenne, ha azt mondanánk, hogy van egy alapvető probléma ezekkel az L1-ekkel?

A gond az, hogy ezeknek az L1-eknek a többsége szinte teljesen inaktív „ghost chain”. A pénz ugyan ott van, de mivel sokuk Proof of Stake konszenzusmechanizmust használ, a tőke a validátoroknál parkol, és nincs valódi gazdasági aktivitás vagy felhasználói elköteleződés.

Ez azt jelenti, hogy bár hatalmas mennyiségű dollár van ezekben a láncokban, alig használja őket valaki. Az alacsony tranzakciós volumen és a kihasználatlan dApp-ök azt eredményezik, hogy ezek a hálózatok szinte kísértetláncokká válnak.

Ez az a probléma, amire a Berachain egyedi megoldásokat kínál. Az alapító szerint egy lánc sikeressége három dolgon múlik: fejlesztők, felhasználók és likviditás. Ezért a Berachain egy teljesen új Proof of Liquidity konszenzusmechanizmust, egy háromtokenes rendszert, valamint EVM kompatibilitást és Cosmos interoperabilitást vezetett be, hogy valódi aktivitást generáljon a hálózaton.

Igen, tudjuk, hogy ez mind újnak és zavarosnak hangzik, de tarts ki. Minden érthetővé válik…

Mi az a POL (proof of liquidity) és miért olyan fontos?

A Proof of Liquidity egy teljesen új konszenzusmechanizmus, amely azért jött létre, hogy versenyre keljen a régi Proof-of-Stake és Proof-of-Work mechanizmusokkal.

Berachain ezt a koncepciót azután alkotta meg, hogy észrevett egy hibát a hagyományos mechanizmusokban, mint a PoS és a PoW. Ezek a mechanizmusok általában nagymértékben kiszívják a DeFi likviditást, mivel a tokenek a validátoroknál ülnek, és nem biztosítanak valódi értéket a teljes ökoszisztéma számára.

A PoL ezzel szemben egy új kapcsolatot teremt az ökoszisztéma és a validátorok között. Egy olyan együttműködésen alapuló gazdaságot tesz lehetővé, amely kizárólag az LP pozíciókat jutalmazza a validátorokon keresztül, biztosítva, hogy az on-chain likviditás valóban hasznosuljon a láncon belül.Hogyan működik tehát egy PoL mechanizmus? Nézzük meg részletesebben.

A működéshez a validátoroknak likviditást kell stakelniük az ökoszisztéma projektjeiben, hogy jutalmakat kapjanak. Ez a jutalmazási rendszer egy kettős tokenrendszeren keresztül működik, amely egy biztonsági réteget/gas tokent ($BERA), hasonlóan az Ethereum $ETH-jéhez, és egy irányítási tokent ($BGT) használ. Később részletesen kifejtjük, hogy pontosan milyen szerepe van ezeknek a tokeneknek.

A likviditás stakelésével a validátorok növelik az ökoszisztéma likviditását, amiért cserébe $BGT tokent kapnak jutalmul. Ez egy soulbound token, amely kizárólag irányításra szolgál, így nem lehet megvásárolni vagy eladni.

A $BGT token birtoklása előnyös, mivel lehetőséget ad a javaslatok szavazására, validátorok delegálására, valamint az ökoszisztéma jutalmazási rendszerének befolyásolására, így rendkívül értékessé válik. Ez azt is jelenti, hogy csak aktív résztvevők irányíthatják az egész ökoszisztémát. A token emellett rendelkezik egy égetési mechanizmussal is, amelyről később lesz szó.

Lényegében ez a mechanizmus megoldja a ghost chain problémát, mivel biztosítja, hogy a likviditás mindig rendelkezésre álljon és mélyen beépüljön az on-chain ökoszisztémába, hiszen ezt a validátorok biztosítják. Ez tovább növeli a hálózat biztonságát, és azt is jelenti, hogy a felhasználóknak és entitásoknak aktívan részt kell venniük a DeFi-ben, hogy irányítási jogot szerezzenek.

Milyen tokeneket használ (három token modell)

A Berachain egy harmadik natív tokent is tartalmaz, a $HONEY-t. Ez egy stablecoin, amely 1:1 arányban van dollárral fedezve. A használata megegyezik az USDC/USDT-el a DeFi ökoszisztémában. Alkalmazható hitelezésre, kölcsönfelvételre, fizetésekre, valamint fedezetként tőkeáttételes kereskedéshez.

De még nem végeztünk a $BERA és $BGT tokenekkel sem, nézzük meg gyorsan, hogy pontosan milyen szerepet töltenek be, és zárásként bemutatunk egy egyedi mechanizmust, amely összeköti őket.

$BERA

Ez a hálózat gas és staking tokenje, hasonlóan az Ethereum $ETH-jéhez. Tranzakciós díjak fizetésére és gas költségekre használják, és amikor ezt használják, maga a $BERA is elégetésre kerül. A staking szempontjából a validátoroknak szükségük van a token stakelésére a működéshez. Minél több $BERA-t stakelnek, és minél aktívabban használják a likviditásukat, annál több $BGT-t keresnek.

$BGT

Ezt a tokent kizárólag a Berachain whitelistezett dApp-jaiba nyújtott likviditás biztosításával lehet megszerezni. Ez azt jelenti, hogy csak azok, akik valódi gazdasági értéket teremtenek az ökoszisztéma számára, juthatnak hozzá. A $BGT irányításra és hozamtermelésre használható.

Ezen felül, ha birtoklod a $BGT-t, szavazhatsz a lánc jövőjével kapcsolatos javaslatokra. Emellett hozamot is generálhatsz vele, ha likviditást biztosítasz az ökoszisztéma számára és hozzájárulsz a hálózat biztonságához.

A Berachain egy másik egyedi mechanizmust is bevezetett, amely lehetővé teszi a validátorok és felhasználók számára, hogy elégethessék $BGT tokenjeiket $BERA-ért cserébe. Ez érdekes játékelméleti kérdéseket vet fel, mivel a felhasználók dönthetnek arról, hogy megtartják a hatalmukat és befolyásukat, vagy elégetik azt és készpénzzé teszik. Az égetési mechanizmus révén a megmaradt $BGT birtokosok még nagyobb befolyással bírnak. Ez a rendszer érdekessé teszi a $BGT működését, mivel lehetetlenné teszi, hogy nagy befektetők (whale-ek) és intézmények tranzakciókkal vásároljanak befolyást. Azonban ez egyben egy medvés hatást is gyakorol a tokenomikára, amelyet a következőkben részletesebben tárgyalunk.

Milyen a tokenomika?

Itt válik igazán ragadóssá a méz, hogy szóviccel éljünk. Az alábbi tokenomikai adatokból látható, hogy a kínálat nagy része bennfentesek és kockázati tőketársaságok (VC-k) kezében van. Ha új vagy a témában, ez komoly problémát jelenthet, mivel hosszú távon azt eredményezheti, hogy nagy mennyiségű token kerül a piacra eladásra, korlátozva ezzel a token árfolyamának növekedési potenciálját.

Ahogy tovább vizsgáljuk a tokenomikát, találkozunk a vesting ütemezésükkel. Amit itt láthatunk, az az, hogy a kínálat lényegében változatlan marad a következő hónapokban (akár egy évig is), ezután azonban megduplázódik, és az elkövetkező években gyorsan tovább növekszik.

Ez ismét rámutat arra, hogy hosszú távon a kínálat növekedése szinte biztosan árnyomást fog gyakorolni felfelé, ahogyan azt már sok, erősen VC által támogatott vagy bennfentes tokennél láttuk.

Jelenleg a $BERA token frissen indult, és bár a chart kezdetben ígéretesnek tűnt, könnyen észrevehető, hogy az alacsonyabb időkereteken már kialakult utána egy csökkenő trend. Ez köszönhető volt a nagy airdrop allokációknak és a rossz altcoin hangulat közepi indításnak. Az alábbi képen egyértelműen látszik, hogy a kezdeti csökkenés után elég hamar kifutott a medvés struktúra, bár $16 dollárról $5-ra esett most elindult egy emelkedés és kulcs ellenállási zónáját is visszafordította $6.3-nál. Olyan mintha felkészülne egy további emelkedésre 8.3 dollárhoz. TA alapján nem néz ki rosszul, de nincs jó időszak az altcoin piacon és könnyen arra a sorsra juthat, mint a többi újonnan induló.

A tokenomikába belenézve látunk pár további piros zászlót.

Láthatjuk, hogy ennek a láncnak az új indulása, amelyet nagyon innovatívnak és bikásnak kellett volna lennie, még a 1 milliárd dolláros piaci kapitalizációs szint felett sem tudott stabilan maradni. Valójában még félmilliárd dolláros piaci kapitalizációnál érte el az alját kb. Összehasonlításképpen, olyan tokenek, mint a Pepe és a Bonk, ennek az értékelésnek a négyszeresét vagy hatszorosát érik el, miközben mémcoinok.

Azt is megfigyelhetjük, hogy a jelenlegi forgalomban lévő kínálat csak egy töredéke a teljes beáramló kínálatnak, ami összhangban van azzal, amit korábban említettünk. Ami azonban a legérdekesebb, hogy a maximális kínálat valóban végtelen. Miért van ez így? Maradj velünk, és hamarosan kitérünk erre a kockázati szekcióban.

Kockázatok

Bár az ötlet új és kétségtelenül néhány igazán érdekes dolgot csinálnak, ahogy mélyebbre ásunk, néhány potenciális probléma kezd előtűnni a háttérből.

A legtöbb probléma a PoL körül összpontosul, szóval beszéljünk róla. A PoL egy új mechanizmus, és bármennyire is jól hangzik, komoly ösztönzőbeli eltérések lehetnek a csapat, a VC-k, a nagy szereplők és az egész közösség között. Miért van ez így? Két dolog jut azonnal eszünkbe: a centralizáció és az infláció.

Centralizáció

Amikor centralizációról beszélünk, arra gondolunk, hogy a nagy szereplők nagyon könnyen megszerezhetik és felhalmozhatják az irányítási tokenek készletét. Ez a PoL működési mechanizmusa miatt van így. A legnagyobb szereplők kapják a legtöbb jutalmat, ami ebben az esetben az irányítási tokenekben testesül meg. Ez azt jelenti, hogy idővel a lánc irányítását néhány szereplő könnyen kisajátíthatja, ha úgy látja jónak, ami szerintünk egy jelentős gyenge pontot jelent.

Infláció

Az infláció hosszú távon komoly probléma bármely token számára, függetlenül attól, hogy mennyire új technológiáról van szó. Sajnos a Berachain PoL rendszere ezt túlságosan is elősegíti. Ez a $BGT token egyirányú égetésével függ össze, amelyről korábban beszéltünk.

Ez az égetési mechanizmus azt jelenti, hogy miközben a $BGT tokenek égetésre kerülnek, új $BERA tokenek kerülnek kibocsátásra. Ez az oka annak, hogy a képen azt látjuk, hogy a $BERA kínálata végtelen. Ez azt jelenti, hogy még az összes tokenzárolás feloldása után is folyamatosan új tokenek lépnek be a piacra, ami hosszú távon lefelé nyomhatja az árfolyamot, ha nincs elég vételi nyomás, ami ezt ellensúlyozná.

Összességében úgy gondoljuk, hogy ezek nagyon is érvényes aggályok, és hosszú távon meglehetősen nehézkes álláspontot veszünk fel a tokennel kapcsolatban, mivel nem igazán illeszkedik a kockázati vagy tokenomikai elvárásainkhoz. Ez azonban nem jelenti azt, hogy nincs benne lehetőség, ezért maradj még egy kicsit, hogy ezt is megvizsgáljuk.

Milyen lehetőségeink vannak?

Bár eddig főként a rosszabb oldaláról közelítettük meg a dolgot, nem mondhatjuk, hogy itt semmilyen lehetőség ne lenne. Két dolog jut eszünkbe, amikor pénzkeresési lehetőségeket keresünk.

APY farmolás

Ha megnézzük az alábbi poolok listáját, láthatjuk, hogy az APY elég magas.

Ez azt jelenti számunkra, hogy ha eszközeinket likviditásként biztosítjuk ezekben a poolokban, lehetőségünk van magasabb hozamot elérni. Ha megnézzük az USDC.e-HONEY poolt, láthatjuk, hogy alapból csak körülbelül 0.18% APR-t kapunk, de a PoL jutalmakon ($BGT) keresztül további 11.2% APR-t érhetünk el ezzel a tokennel. Ha ezt megszerezzük, elégethetjük $BERA-ért, és a profitot visszaforgathatjuk stable coinokba.

Ugyanez érvényes a BYUSD-HONEY poolra is, azonban itt az APR 8%-al magasabb a $BGT jutalmak révén. Úgy gondoljuk, hogy bölcsebb a második opciót választani, mivel a token ára ingadozó (főként lefelé), ezért érdemes egy kissé alacsonyabb „APR”-rel számolni. Ennek ellenére ez a ráta még mindig jobb, mint a legtöbb stablecoin farm és az S&P500 hozama.

A dolgok megkönnyítése érdekében a Beefy használatát javasoljuk. Ez lehetővé teszi az autokomponálást, ami kulcsfontosságú, ha az APR tokenekben kerül kifizetésre. Ez azt jelenti, hogy amikor jutalomként $BGT-t kapsz, a Beefy automatikusan átváltja stable coinokra, hogy folytathasd a farmolást. Neked, mint felhasználónak, nem kell bajlódnod a token égetésével, majd a $BERA eladásával és visszahelyezésével a likviditási pozíciódba a Beefy mindezt elintézi helyetted.

Másodszor, láthatjuk, hogy a WETH | HONEY jutalmak meglehetősen magasak. Ez egyértelműen felülmúlja az összes többi ETH hozamstratégiát ebben az időszakban. A jelenlegi pool APR 26,55%. Fontos azonban megjegyezni, hogy ahogy egyre több likviditás áramlik be a poolba, az APR valószínűleg jelentősen csökkenni fog. Ahogy az alábbi képből is látható, a TVL nagyon alacsony, mindössze 97k USD.

Összességében van lehetőség hozamot elérni, és mivel a kamatok magasak, mindenképp érdemes lehet megnézni a Berachain-t stable coinjaiddal vagy spot táskáiddal egyelőre. Előretekintve azt javasoljuk, hogy figyeld az APR alakulását. Ha 5-10%-al csökken más poolokhoz képest, akkor érdemes lehet olyan farmokat választani, amelyek nem tokenjutalmakat fizetnek.

Ez mindazoknak szól, akik kereskednek. Úgy gondoljuk, hogy az olyan ragadozó tokenomikával rendelkező projektek, mint a Berachain, bőven indokot szolgáltatnak a nagyobb emelkedések kifutásának figyelésére és shortolására. Tehát érdemes fenn hagyni a short listán őket.

Ezenkívül úgy gondoljuk, hogy érdemes shortolni az új, ragadozó tokenomikával rendelkező projekteket a jövőben, ha azok nagy emelkedést, majd kimerülést produkálnak. A Messari adatai szerint szinte minden új tokenindítás jelentősen esett az árfolyam tekintetében, még egy bikapiacon is. Mert sok az L1 és L2-k tömkelege kevés a valódi vonzerő és felhasználói bázis. Az a kevéske is szórodik szét minden egyes új indítással = egyre rosszabb.

A CFH véleménye

Összességében tetszenek az új ötletek, amelyeket a Berachain csapata az asztalra tett. A PoL egy nemes próbálkozás a ghost chain probléma megoldására. Azonban sok piros zászló merül fel ezzel kapcsolatban, például a centralizációs aggályok, az inflációs félelmek és a ragadozó tokenomika.

Ezek miatt egyszerűen semleges / enyhén medve nézőpontot kell fenntartanunk a token kapcsán. Még akkor is, ha most előtte áll egy emelkedésnek. Ez azonban nem jelenti azt, hogy nem lehet profitálni belőle. Javasoljuk, hogy vizsgáld meg a hozamfarmolás lehetőségét, illetve nézd meg a szintről szintre való kereskedési lehetőséget, hogy lépésekben végezzük el a kereskedéseket.

A nap végén néhány jó ötlettel indultak, de végül az egyetlen lehetőséget, amit itt látunk, az vagy hozamot termelni, vagy a tokent shortolni a jelentősebb emelkedéseknél.

Leave a Reply