Preloader

“Nincs olyan, hogy tökéletesség, csak normák vannak. És miután felállítottál egy mércét, rájössz, hogy az nem volt elég magas. Meg akarod haladni.” ~Jascha Heifetz

Jó reggelt MarketMaker Tagok!

Megbeszéltük, hogy a “részvényeladók kimerülésének” jeleit látjuk, míg emlékeztünk arra, hogy az október “medveölő hónapként” ismert. A piacok által a hét nagy részében mutatott ellenálló képesség összhangban van ezzel az állítással.

A piacok e heti nyitásakor az Izraelből érkező tragikus hírek mindannyiunkat elborzasztottak és a befektetőket elbizonytalanították. Ennek ellenére a főbb részvényindexek hétfőn emelkedtek, tehát a részvénypiaci reakció azt mutatja, hogy a befektetők úgy látják, hogy a konfliktus végső soron időben és kiterjedésében korlátozott. Ha nagyobb eladás lenne, az szerintem azt mondaná, hogy a piac valami sokkal veszélyesebbet és elnyelőbbet érez.

Szigorúan technikai elemzői szemszögből azt javaslom, hogy ahelyett, hogy megpróbálnánk meghatározni a közelmúlt tragikus eseményeinek hatását a piacra, szinte mindig bölcs dolog [a befektető szemszögéből] tényleg csak arra koncentrálni, hogy mit mond nekünk maga a részvénypiac. Amit a piac mond nekünk, az az, hogy “nagy a valószínűsége annak, hogy [a piac] elérte az aljpontját, ami szezonális szempontból értelmes, ha nem is azoknak, akik a világ körül keresgélnek és próbálják megérteni, hogy mi történik.

Két igazán szörnyű hónapunk volt augusztusban és szeptemberben, és amint belehúztunk a hagyományos medveölő októberi hónapba, az első héten megfordultunk. Máris visszatértünk a korábbi augusztusi aljpontok fölé.

A szélesség és a volumen elég tisztességes bővülését láttuk. Történelmileg csak a technológia volt az, amelyik vezette a mozgást, és most látjuk ezeket a különböző szektorokat, amelyek úgymond csatlakoztak, és ténylegesen segítenek kiszélesíteni a piacot, ami szerintem nagyon bíztató.

A héten kulcsfontosságú makroadatok jelentek meg – többek között a CPI és PPI számok. Bár a CPI a vártnál valamivel magasabb lett, janival megbeszéltétek, hogy ennek nagy része a váratlanul magas a szállodai tartózkodásból származik. Ez az összetevő 4,21%-kal emelkedett hó/hó és 51%-os éves szinten.

Még mélyebbre ásva rájöttünk, hogy ennek nagy része a New York-i szállodai áraknak tudható be. Ennek oka nem volt egyértelmű, bár volt némi spekuláció arról, hogy egy szeptember 5-én életbe lépett új városi szabály növelte a szállodai szobák iránti keresletet azáltal, hogy szigorúan korlátozta a rövid távú bérbeadások, például az Airbnb-k kínálatát.

A szállodával kapcsolatos összetevőn kívül “a CPI jelentés többi része összhangban volt, így általában úgy tekintjük, hogy ez nem indokol nagyobb változásokat a Fed reakciófunkciója vagy a részvénypiacok szempontjából. Ha valaki úgy gondolja, hogy a Fednek folyamatosan emelnie kell a Fed alapokat, hogy lassítsa a szállodai árakat, akkor ez egyszerűen alaptalannak tűnik.

Október eleje óta számos FOMC-tagtól láthattunk dovish megjegyzéseket, és azt sugallták, hogy a hosszú távú hozamok közelmúltbeli emelkedése eléggé megszigorítja a pénzügyi feltételeket ahhoz, hogy kiváltsa a további emelések szükségességét. Nevezetesen, Raphael Bostic, az atlantai jegybank elnöke a héten azt mondta: “Úgy gondolom, hogy az irányadó kamatlábunk kellően korlátozó helyzetben van ahhoz, hogy az inflációt 2%-ra csökkentsük. Valójában nem hiszem, hogy tovább kell emelnünk a kamatokat”, míg a philadelphiai Patrick Harker pénteken azt mondta, hogy “hacsak nem következik be meredek fordulat abban, amit az adatokban látok és a kapcsolattartóktól hallok, úgy gondolom, hogy azon a ponton vagyunk, ahol a kamatokat ott tarthatjuk, ahol vannak”.

A legfontosabb változó, amit figyelni kell, a kamatlábak. Továbbra is arra számítunk, hogy a hosszabb távú hozamok csökkennek mondta a héten és a 10 éves hozamok csökkenése továbbra is kulcsfontosságú a magasabb részvényárfolyamok rövid távú támogatásához.

A hét elején hirtelen hatalmas visszaesés következett be, nagyon gyorsan, majdnem 4,50%-ra. Nagyobb léptékben ez egyfajta csepp a tengerben a hosszabb távú trendekhez képest. De az én gondolkodásom az, hogy elértük a kimerülést, és sok munkám arra utal, hogy a hozamok kezdenek visszahúzódni, és a következő 12 hónapban esni fognak.

A főbb HTF törések valószínűleg egy 2024-es esemény. De úgy gondolom, hogy mostantól december végéig, talán már október végéig, szerintem csökkenhetünk és tesztelhetjük a főbb támogatásokat a kamatoknál.

Szóval szerintem október jó piac lesz a kockázati eszközök számára. A következő néhány hétben, még ha kisebb mértékben vissza is húzódunk, akkor is úgy gondolom, hogy a piac jó lesz.

Bár az S&P 500 a héten emelkedéssel zárt, pénteken esett. Ezt érthetően úgy értelmezhetjük, hogy az Izraelben eszkalálódó feszültségek a befektetőket kockázatkerülésre késztették. De mivel a konszenzus ijedt és medvés egy olyan időszakban, amikor a technikai adatok pozitívba fordulnak talán a legjobb lenne, ha ezt a félelmet ellenkereskednénk.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *