Preloader

Makró:

Az FOMC kamatláb döntése óta (szerdán) az S&P 500 körülbelül 2,5%-kal csökkent, és a hónapra vetítve körülbelül 4%-kal. Úgy látom, hogy a piacok szeptemberi FOMC kamatláb döntését (és az összefoglaló gazdasági előrejelzést, azaz SEP) várakozáson felüli kamatemelésként értékelték. Az amerikai 10 éves hozamok a hónap során egyre emelkedtek, 4,0%-ról majdnem 4,5%-ra. Sajnos a részvények várakozásaink ellenére nem erősödtek az FOMC után.

Az eszközérték csökkenését és a hozamok megfelelő emelkedését aránytalannak érzem az FOMC kamatláb döntéséhez és sajtótájékoztatójához képest. Az amerikai állampapír hozamok tegnap évtizedek óta nem látott csúcsokra emelkedtek , a hozamok erősen reagáltak az FOMC-ra.

Azonban újra meghallgatva és elolvasva a jegyzőkönyvet, az a benyomásom, hogy a „hosszabb ideig magasabb” üzenet nem olyan kamatemelési jellegű, mivel a 2024-es Fed alapok emelkedése a magasabb növekedésből ered. Kevesebb értelme lenne, ha a Fed úgy gondolná, hogy a Fed alapoknak nem kell reagálniuk a GDP előrejelzés emelkedésére. Úgy vélem, hogy a „hosszabb ideig magasabb kamatlább nézet a magasabb GDP MIATT” inkább dovish jellegű. Kamatemelési jellegű lenne, ha az infláció tartóssága emelkedne és ezért a Fed alapoknak magasnak kellene maradniuk. De a SEP nem mutat inflációs emelkedést.

Az is fontos, hogy ne felejtsük el, a Fed SEP-je csupán egy jövőbeli tipp. És korábbi előrejelzéseikben jelentős hibák voltak. A fed számára a legfontosabb a szolgáltatási szektor és 3 CPI szolgáltatási kategória van, amely magas inflációt mutat:

  • Lakás (várhatóan csökken)
  • Szállítási szolgáltatások (várhatóan csökken)
  • „Egyéb” – egy vegyes kategória, ezért hívják „egyébnek”

Részvénypiaci technikai összefoglaló:

A Nasdaq és SPX technikailag valószínűleg augusztusi aljpontoknál találhatnak aljat, de jelentősebb emelkedések nehézkesek lehetnek, amíg a hozamok nem csökkennek és emelkednek / tetőznek. Az 5, 10 és 30 éves hozamok 2007 óta a legmagasabb szintekre törtek ki. A Nasdaq sokkal jobban tartja magát, mint az SPX, ami optimizmust kelt bennem az október eleji vásárlások iránt.

Kripto:

Powell Fed elnök döntése, hogy változatlanul hagyja a kamatlábakat, miközben egy kamatemelési pont diagrammot mutat be, negatív piaci reakciókat váltott ki, amely az amerikai 10 éves államkötvény hozamát 4,5%-ra emelte és hátráltatta a kriptovalutákat, annak ellenére, hogy a Fed saját előrejelzései enyhébb gazdasági „véget” sugallnak.

A hét során kialakult egy olyan trend, hogy a kripto eszközök az APAC (ázsia + csendesóceáni időszak) kereskedési órák alatt teljesítenek jobban, és az USA órák alatt gyengülnek, ami ellentétben áll az APAC időszak korábbi alulteljesítésével, és elméleteket generál Kína gazdasági ösztönzésétől a tőkekiáramlásig, és összhangban van az altcoin aktivitás növekedésével.

A nemrégiben bejelentett Eclipse mainnet, amely mind a Solanát, mind az Ethereumot használja, valószínűleg bővíti a fejlesztői lehetőségeket és erősíti mindkét rendszert, ellensúlyozva a szkeptikusokat, akik attól tartanak, hogy ez alááshatja a Solanát.

Alapstratégia – Annak ellenére, hogy kezdeti reményeink szerint a kriptopiac szeptemberi, tipikusan negatív szezonális trendjét sikerülne legyőzni, úgy tűnik, hogy idén a trendnek megfelelően alakulnak a dolgok, a hozamok folyamatos emelkedésével és a DXY erősödésével, ami arra késztet engem, hogy csökkentsem az altcoinoknak való kitettségemet és óvatosabb kockázatkezelést javasoljak az elkövetkező hetekben.

Politika:

A Képviselőházi Republikánusok közötti káosz megakadályozza a haladást az október 1-i kormányzati leállás elkerülése érdekében.

Még az olyan általában egyértelmű intézkedések is, mint az államadóssági plafon növelése, ellenállásba ütköznek, ami további késleltetéseket és bizonytalanságot okoz a piacon.

A szenátus most szintén megpróbál egy kétpárti intézkedést kidolgozni egy 60 napos folyamatos határozatról, amely a szövetségi kormány október 1-jén túli finanszírozását szolgálja.

Kulcsfontosságú megállapítások:

Az S&P 500 ezen a héten 2,9%-kal esett, és 4.320,06-on zárt, míg a Nasdaq 3,7%-kal 13.211,81-re csökkent. A Bitcoin árfolyama nem változott, körülbelül 26.535-en áll.

Az FOMC előrejelzései erős hawkish piaci reakciót váltottak ki, amely miatt az értékpapírok értéke esett, és a hozamok emelkedtek.

Ezt túlzott reakciónak látom, és továbbra is bizakodó vagyok az év hátralévő részére.

Hét értékelése

„Ha minden, amit megpróbálsz, működik, akkor nem próbálkozol eléggé.” ~ Én idézem Gordon Moore-t

Jó estét MarketMakerek!

Amint a hét elindult, rámutattam arra, hogy a múltban ez a hét történelmileg/évszakosan az év egyik legrosszabbja volt. Ez a tendencia ezen a héten is folytatódott, a részvények hétfőn és kedden enyhén csökkentek, majd az FOMC ülés és azt követő sajtótájékoztató után élesen estek.

Eléggé éles eladást láttam mind a tőzsdei részvényeknél, mind a kötvénypiacon, ami természetesen sok aggodalomhoz vezetett.

Az FOMC pontjai és a Gazdasági Előrejelzések Összefoglalója (SEP) tekintetében láttuk, hogy a piacok hawkish reakciót mutattak, miközben a Fed alapjai változatlanok maradtak ebben a hónapban. Változásokat észleltünk a bizottság középfokú várakozásaiban a 2023-as és 2024-es év végére vonatkozóan, valamint a GDP, az infláció és a munkaerő-piacok jobb előrejelzéseiben. Sokan úgy látták, hogy a 2024-es év végére vonatkozó magasabb várakozások „hosszabb időre magasabb kamatlábak” irányba mutatnak. A hozamok évtizedes csúcsokra ugrottak, és a részvények reagálva erre zuhantak.

Úgy gondolom, hogy ez túlzott reakció volt, és végül a piac is így fogja látni és ennek megfelelően módosít. „A Fed nem az infláció emelkedése miatt emelte meg a 2024-es kamatlábra vonatkozó várakozásait – Powell ezt többször is világossá tette „Ez egy 40 bázispontos GDP becslés növekedésére adott válasz volt.”

Rámutattam arra is, hogy annak ellenére, hogy a 2023-as év végére vonatkozó emelések középfokú várakozásai változtak, valójában eltávolítottak néhány hawkish nézetet június és szeptember között. Júniusban egy FOMC-tag három további emelést várt az év végéig, és kettő még kettő emelésre számított. Ezek a tagok nyilvánvalóan kevésbé lettek hawkisok az emelési várakozások tekintetében.

Annak ellenére, hogy hogyan értékelem ezt, a kamatlábak 2007 óta tapasztalt legmagasabb szintre emelkedtek. A közelmúlt hónapjaiban történelmileg egy elég jó negatív korrelációt láttunk a kamatlábak és a részvények között, így a kamatlábak 16 év legmagasabb szintjén a részvények közvetlenül reagáltak erre a kamatláb-robbanásra.

Tisztán tecchnikai szempontból nem látok azonnali változást a kamatlábakban: Amikor megnézem a 10 éves kamatláb napi chartját, azt látom, hogy közeledünk egy elég jelentős kamatláb csúcshoz. Saját ciklusaim azt mutatják, hogy a kamatlábak vissza fognak húzodni, valószínűleg október végén, novemberben kezdődően, egészen a következő őszig. Úgy gondolom, hogy egy elég nagy visszahúzódást fogunk tapasztalni, ami lendületet adhat az amerikai gazdaságnak, amikor szükség van rá.

Általában azt várom, hogy a kamatlábak jövőre alacsonyabbak lesznek. Nem gondolom, hogy a 10 éves kamatláb 5% fölé emelkedne. Úgy gondolom, hogy közelítünk egy elég jó kockázat hozam helyzethez azok számára, akik államkötvényeket szeretnének vásárolni.

Nem mondtam véleményt a közeli vagy középtávú hozamokról, de rámutattam arra, hogy bár sok részvénybefektető aggodalommal tekint a magasabb hozamokra a P/E-re gyakorolt hatása miatt, ezek a félelmek nem teljesen indokoltak. 1930 óta a 4,5%-os amerikai 10 éves hozam nem feltétlenül volt P/E gyilkos. Valójában a P/E ‘édes pontja’ a 3,5% – 5,5% közötti hozamok, amelyek átlagosan ~20X P/E eredményt hoztak magukkal. Az Egyesült Államokban 3,5% alatti hozamok valójában alacsonyabb P/E-vel jártak.

Láttunk némi bizonyítékot arra, hogy a nyersolaj ára túlvett lesz és elkezd átfordulni. Úgy gondolom, hogy a nyersolaj közel van a rövid távú csúcsponthoz, és ez azt jelenti, hogy az Energia valószínűleg nem lesz a legjobb csoport a következő 3-6 hónapban. Azt gondolom, hogy az energia szektor visszahúzásai vásárlási lehetőséget kínálnak a következő fél évben. Jövőre kellene lennie annak az időnek, amikor a nyersolaj 100 fölé emelkedik. És szerintem ez meg is fog történni.

Egyéb Tudnivalók:

A Bank of England 2021 decembere óta először szüneteltette a kamatemelést, és úgy döntött, hogy 5,25%-on hagyja a kamatlábakat. A döntést kommentálva Andrew Bailey, a BoE kormányzója elismerte, hogy „az infláció sokat csökkent az elmúlt hónapokban, és úgy gondoljuk, hogy ez továbbra is így lesz”. Eközben a svéd Risbank és a török központi bank is kamatot emelt a héten a magas infláció leküzdése érdekében, 4%-ra, illetve 30%-ra.

Az Amazon bejelentette, hogy 250 000 szezonális dolgozót tervez felvenni, hogy segítsen a téli ünnepek alatt megugró megrendelések kezelésében, ami több, mint a 2022-es ünnepi szezonban felvett 150 000 fős létszám. A vállalat emellett enyhe órabéremelést is bejelentett a raktár és kiszállítási egységekben dolgozó szezonális, részmunkaidős és teljes munkaidős alkalmazottak számára.

A Toyota bejelentette, hogy áttörést ért el a mesterséges intelligencia által vezérelt robotika területén: a robotok pusztán megfigyelés és demonstráció, nem pedig kódolás útján képesek új „ügyességi készségeket” megtanulni. A Toyota Kutatóintézet szerint robotjai mostantól képesek tanulni úgy, hogy a telemetria és a robotok látása segítségével megfigyelnek egy emberi bemutatót, majd a generatív mesterséges intelligenciát alkalmazva új készségeket sajátítanak el, például szerszámokat használnak, folyadékot öntenek, vagy akár egyszerű reggelit készítenek. (A robotok például megtanultak Nutellát kenni a kenyérre, tojásütőt használni és palacsintát sütni.) A Toyota új technológiáját megkönnyítette, hogy a robotokat tapintásérzékkel is ellátták, így nem kellett kizárólag vizuális adatokra hagyatkozniuk.

A Chevron megállapodást kötött az ausztráliai cseppfolyósított földgázzal foglalkozó létesítményeiben dolgozó munkavállalókkal, lezárva ezzel a szeptember 8-án kezdődött tárgyalásokat. A létesítmények a globális LNG-termelés 5%-át adják.

Japán lakossága tovább öregszik, a 80 év feletti népesség most először teszi ki a lakosság több mint 10%-át. Emellett Japán lakosságának 29,1%-a 65 éves vagy idősebb. (Összehasonlításképpen: az Egyesült Államokban a lakosság 16,8%-a 65 éves vagy idősebb).

És végül: Egy koppenhágai bíróság arra kötelezte Jens Haaning festőművészt, hogy fizesse vissza a Kunsten Museum of Modern Artnak azt az 532 549 dán korona (76 400 dollár) értékű valutát, amelyet az kölcsönzött neki, miután a múzeum által megrendelt két darab helyett két üres vásznat szállított, amelyeknek a „Fogd a pénzt és fuss” címet adta. A múzeumnak az volt a benyomása, hogy Haaning a készpénzt az Európai Unión belüli bérkülönbségek művészi kommentálására fogja felhasználni. Haaning újságíróknak elmondta, hogy már nincs nála a pénz.

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük