Preloader

Az elmúlt néhány hónapban a kriptovilágában hatalmas trend volt, ahol különböző protokollok indítanak pont programot, hogy nyomon követhessék a protokolljuk használatát a felhasználók által. Habár ezek a pontok jelenleg általában nem válthatók semmiféle pénzre vagy tokenre, van egy implicit javaslat, hogy amikor ezek a protokollok végül elindítanak egy tokent, akkor a felhasználóknak a pontjaik alapján valamiféle airdropot fognak csinálni. Most azonban, hogy több tucat különböző protokoll ténylegesen elindította a pontprogramokat, és némelyikük hónapokig, sőt talán több mint fél évig is elhúzza ezeket a programokat, a felhasználók kezdenek elgondolkodni azon, hogy vajon ezek a pontok valaha is érnek-e valamit?

Nézd meg az általam ajánlott pont programokat: https://cryptofolio.hu/crypto-pont-programok-2024-ben/ (jelszó mm0211)

Kezdetnek beszéljünk egy kicsit többet arról, hogy pontosan mik azok a pontprogramok, és miért csinálja hirtelen sok protokoll, valamint arról, hogy ezek hogyan illeszkednek a decentralizált pénzügyek és a hozamtermelés történelmi kontextusába. Azt mondanám, hogy a pontprogramok idén decemberben kezdtek igazán beindulni, miután Jito csinált egy airdropot. A Jito az egyik legnagyobb DeFi alkalmazás a Solana hálózaton, és különösen az egyik legnagyobb likvid staking alkalmazás a Solana-n. Ősszel nagyon sikeres pontprogramot indítottak, és bár nem ők voltak az elsők, akik pontprogramot indítottak, más alkalmazások, például a Blur is csináltak ilyet a múltban. Azért emelem ki a Jito-t, mert ők indították el a pontprogramok indító protokollok legújabb hullámát. A Jito alapvetően azt tette, hogy 2023 elején elindítottak egy programot, amely nyomon követi a Solana protokoll használatát, valamint azt, hogy a Solana ökoszisztémában használtad-e a Jito, a JitoSOL, a Sol más Defi-alkalmazásokban, és hogy ajánlottad-e másoknak a Jito használatát. És ez elég sikeres volt. Ennek a növekedésnek egy része azért van, mert a Solana ára megemelkedett. De ha megnézed, például szeptember elejétől kezdve, a 31 millió dolláros befizetésről az airdrop idejére több mint 400 millió dolláros befizetésük volt. Ha pedig a Sol szempontjából nézzük, mert a Sol ára is emelkedett, akkor láthatjuk, hogy a másfél millió Solról több mint 6 millió Solra nőtt a befizetett összeg.

Tehát nagyon-nagyon sikeresen rávették az embereket, hogy befizessenek a Jitoba. Aztán amikor végül a jito tokeneket küldték ki azoknak, akik pontokat gyűjtöttek, és mivel csak körülbelül 10. 000 ember volt jogosult a jito airdropra, gyakorlatilag mindenkinek, aki kapott a jito tokenből, esélye volt arra, hogy legalább 10. 000 dollárért vagy még többért eladja a tokenjét. És ne feledjük, hogy a pontok működése miatt, ahol az embereket a protokoll használatáért jutalmazzák, idővel voltak olyanok, akik 100 dollárt vagy kevesebbet fizettek be a Jitoba, és végül több mint 10 000 dollárt kaptak egy airdropban. És ahogy el tudod képzelni, ez rengeteg figyelmet keltett. Más protokollok látták, hogy a Jito vonzza ezeket az összegeket, és más felhasználók látták, hogy az emberek 10 000 dollárt vagy annál többet kaptak a Jito-tól, és így más pontprogramokba is be akartak szállni. És így azóta több tucatnyi protokoll indított pontprogramot, és ezek közül néhánynak már a Jito előtt is voltak pontjai. Szóval nem akarom azt mondani, hogy a videóban mindenki ezt másolja. És még ha így is lenne, semmi baj nincs azzal, ha egy hatékony marketingstratégiát kölcsönöznek. De kétségtelenül sok más protokollt inspirált a Jito sikere, és talán csodálkozol, hogy miért van ez.

Miért csinálják ezt a DeFi (Decentralizált Pénzügyek)-n keresztül az emberek ösztönzésének hagyományos módszereivel szemben? Nos, hogy megértsd ezt, csak meg kell nézned alapvetően bármelyik DeFi (Decentralizált Pénzügyek) ösztönző tokent. Például a CAKE. A Pancakeswap már régóta a Binance Smart Chain vezető decentralizált tőzsdéje, és most már sok más hálózaton is megtalálható. A Pancakeswap valójában, azt mondanám, hogy az egyik legsikeresebb hozamfarm, mert képesek voltak a teljes érték nagy részét a mai napig bezárva tartani, és a tokenjük valójában nagyon magas árat ért el, és évekig tartott, hogy így elvérezzen. Azonban ha megnézzük ezt a mintát, akkor alapvetően ez az a minta, amit szinte minden yield farming token követ. És néha évekig tart, mint a pancake swap esetében, néha napokig. Más protokollok esetében a protokoll végül elindul, eredetileg nagyon kevés van forgalomban, így az ár magas. De aztán ahogy telik az idő, mert ezeket az inflációs ösztönzőket használják fel a felhasználók jutalmazására. A farmerek megkapják a tokent (akár unlock periódus formájában), eladják a jutalmakat, talán a protokollba való további részvételért, talán nem. És a token ára idővel csökken, és ezt több száz, valószínűleg több ezer különböző protokollon láthatjuk. És néha ez a minta szó szerint 24 órát vesz igénybe a protokoll elindításától számítva. És ez komoly problémát jelent, ha egy DEFI alkalmazást próbálsz építeni, mert ha valamit a DEFI-ben építesz, akkor azt akarod, hogy hosszú időn keresztül folyamatosan emelkedjen az árfolyamod, és nem akarod, hogy az emberek bejöjjenek, magas áron termeljék ki a tokenedet, azonnal eladják, az ár lezuhanjon, és hirtelen nem tudod ösztönözni a felhasználókat.

Ráadásul a fejlesztőid, a csapattagjaid, akik valójában a protokollt építik, a tokenjeik, amiket várnak, hogy beváltsanak, a végén talán nem érnek semmit. Ezért gondolom, hogy a protokollok ezért váltanak át a pontokra. És őszintén szólva, ez elég jó üzletnek hangzik, nem? A protokollok felhasználókat szereznek, te pontokat kapsz, és végül kapsz egy szép, szaftos airdropot, mint amilyet sokan kaptunk a Jitóval.

Nos, itt kezd egy kicsit bonyolultabbá válni a dolog, mert most, hogy a Jito annyira nyereséges volt sok más, most induló pontprogram számára, több tízezer, ha nem százezer tárca van, amit az emberek a kvalifikáció reményében hoztak létre. És sokan kezdik azt kérdezni, hogy vajon megéri-e egyáltalán ezeket a pontprogramok csinálni? És honnan tudod, hogy tényleg lesz-e airdrop? És a rövid válaszom az, hogy én még mindig azt mondom, hogy megéri pontprogramok csinálni. És én személy szerint sok ilyen programot erősen csinálok. Az első ok az, hogy az a tény, hogy nem tudhatod, hogy meg fogják-e tenni az airdropot, ez a kockázat valójában része annak, amiért nagyobb a jutalom.

Azt mondom, hogy a pontok az új hozamgazdálkodás. Tehát ahelyett, hogy ezt a hosszú időn át tartó elosztást végeznék (ami földbeállással végződik), sok protokoll inkább azt választja, hogy pontokat oszt ki egy hosszabb időn keresztül, majd egyszerre egyösszegű kifizetést végeznek. És úgy gondolom, hogy ez valójában ideális a kis felhasználók számára, mert ez a játék, amit a múltban játszottunk a yieldfarmokkal, ahol az első öt percben vagy az első órában be kell szállni, és aztán játékelméletet kell alkalmazni, hogy eladjuk vagy visszavesszük a tokent. Alapvetően a pontok azt jelentik, hogy a protokollok azt mondják, hogy jutalmazni fogjuk azokat, akik több pénzt használnak hosszabb ideig, és az tény, hogy jutalmazzák azokat, akik hosszabb ideig használják.

Valójában néhány protokoll, amiről írtam, valójában bónuszt ad, ha hosszabb ideig fizetsz be, ami azt jelenti, hogy a kisebb tőkével rendelkező emberek gyakran magasra kerülhetnek a rangsorban néhány ilyen pontprogram esetében, ha összpontosítják a pénzüket. És ennek az az előnye, hogy bár ez nem garancia, ezek a protokollok airdropokat csinálnak, és garantálom, hogy lesz legalább egy protokoll, amelyik teljesen elszúrja ezt. Szerintem majdnem mindegyik protokoll el akarja ezt kerülni. Úgy értem, ha nem airdropolnak, akkor szerintem a felhasználók teljesen ki fogják őket nyírni. Mindenki vissza fogja vonni a pénzét. Alapvetően azt mondják, hogy ha megint pontprogramot csinálnak, akkor valaki megint át fogja verni őket. De ha azt mondják például, hogy a pontokat másfajta jutalomra lehet felhasználni, igaz, ezt mondta a Jito eredetileg is. Azt mondták, hogy Gito pontokat lehet gyűjteni és jutalmakat kapni, és akkor a jutalom egy airdrop volt. De ha ezek a protokollok azt mondják, hogy ó, valójában a pontokat kedvezményre vagy valami másra használják fel, akkor a befizetéseiket el fogják törölni. A díjaikat el fogják törölni, és ezt nem akarják.

Szóval szerintem majdnem mindegyik protokoll végül airdropot fog csinálni. És ezért összeállítottam ezt a listát 30 különböző folyamatban lévő pontprogramról, és típus szerint kategorizáltam őket.

Tehát ezek a protokollok a tőkeáttételre, a láncon való kereskedésre vonatkoznak. Vannak tárcák, vannak láncközi protokollok. Jelenleg kettő van benne. Az egyik egy bridge, az egyik pedig egy láncközi pénzpiac. Van a Solana ökoszisztéma. A Solana-ról sokat beszélünk. Aztán van az Ethereum staking és restaking. Ez a Swell egy Ethereum likvid staking protokoll. Aztán van a Eigen Layer, ami egy hatalmas protokoll, jelenleg az ötödik legnagyobb a Defiben. És ez az úgynevezett restaking ETH, ami alapvetően lehetővé teszi, hogy extra hozamot keress. És aztán ott van az összes többi likvid restaking kategória.

Most éppen a Starknet ökoszisztémát nézem, mert sok minden van benne. Aztán van még néhány különböző protokoll más ökoszisztémákból, főleg pénzpiacok, de van még néhány más is, amivel pontokat gyűjthetsz.

A dolog, amin valószínűleg sokan elgondolkodtok, hogy hogyan válasszátok ki, hogy melyiket farmoljátok, igaz? Mivel olyan sok van itt, hogy nagyon könnyű lenne az összesre költeni a pénzünket, és lehet, hogy a végén úgysem fogsz megfelelni néhány airdropnak, vagy nagyon kis allokációval végzed. Én így gondolkodom erről. Először is, minél bikásabb egy alkalmazás, annál valószínűleg airdrop értékesebb lesz. Tehát ez az első dolog, amit át kell gondolni, igaz?

Ez egy olyan protokoll, amit valóban szeretnél használni és tokenhez jutni?

A második szempont az, hogy a protokoll gyűjtött-e már tőkét? Azok a protokollok, amelyek sok tőkét gyűjtöttek (Befektetőktől), különösen a TVL-jükhöz és a felhasználóikhoz képest. Ezek a protokollok valószínűleg értékesebb airdropokat fognak kapni, mert végső soron más befektetők, a korai befektetők értékesebbnek ítélték. Az egyik hely, ahol valóban rákereshet ezekre az alapokra, az a defilama és további párat tűztem ki az airdrop csevegő csatornán a discordon.

És az utolsó dolog, amit én keresek a protokolloknál az az, hogy olyan protokollokat akarok, ahol passzívan farmolhatom a pontokat. És ennek az az oka, hogy igen, sok olyan dologra lesz airdrop, amihez aktív cselekvésre van szükséged, mint például a bridge, swap, LP stb. . Azonban rengeteg különböző program van itt, és én inkább csak azt szeretném, ha azt mondhatnám, hogy oké, szeretném a pénzem egy részét ebbe a protokollba tenni, és pontokat fogok gyűjteni, és nem kell majd minden nap ellenőriznem, sőt, talán még hetente sem kell majd ellenőriznem, hanem csak addig tudom majd ott parkolni a pénzemet, amíg meg nem kapom a végső kifizetést egy airdrop formájában.

Azok a platformok, amelyek megfelelnek ennek, többnyire likvid staking platformok lesznek. Olyan platformok lesznek, ahol kölcsönözni lehet, mint például a pénzpiacok, és aztán lesznek ezek a restaking platformok, amelyek nem likvid staking platformok, de úgy gondolhatsz rá, mint a likvid staking platformok szinte alszektorára vagy szomszédos szektorára. És így azok, amelyekre személyesen összpontosítok. Először is a Solana ökoszisztéma.

Alapvetően mindent művelek a Solana-n. Tehát a MarginFi az egyik, ami nagyon érdekel. Ez a legnagyobb pénzpiac a Solana-n jelenleg. Tartsd észben, hogy ez már nagyon erősen farmolt. Az emberek már gazdálkodnak vele. Elsőnek még tavaly szeptemberben néztem meg. Szóval sok embernek van még előnye, ha csak most kezded. Azonban azt hiszem, mivel ez a legnagyobb hitelezési piac a Solana-n, elég értékesnek fog bizonyulni. A következő a Parcl. A Parcl egy igazán egyedi alkalmazás az emelkedő és csökkenő ingatlanpiacokon való spekulációra. És a Parcl-t úgy lehet farmolni, hogy stabilcoinokat parkolsz itt, USDC-t. Ha van néhány stabilcoinod, akkor van egy zárolási időszak, de ha hajlandó vagy zárolni őket, hogy likviditást biztosíts, akkor pontokat gyűjthetsz a Parcl-en. És úgy gondolom, hogy ez egy eléggé egyedi, érdekes protokoll időszak. Szóval ez volt az egyik, ami érdekelt a farmolásban. + Az NFT-ik.

És a kérdés, amit fel kell tenned magadnak, hogy végső soron ez egy olyan ökoszisztéma, amiben bika vagy?

Mert ha nem hiszed, hogy az ökoszisztéma jól fog működni, akkor miért akarsz tokent felhalmozni? És miért várod el, hogy a token egyáltalán értékes legyen? Ezért a feltörekvő ökoszisztémákra összpontosítok, és olyan tokenekért parkolok, amelyeket mindenképpen a piacon akarok tartani. Az első ilyen a Prime Protocol. A Prime Protocol valójában cross chain. Viszont, vannak jelentős támogatói, Jump Trading, Arrington XRP Capital, és technikailag az Axelar ökoszisztéma része. Axelr egy cross chain interoperabilitási protokoll. És így a Prime Protocol elég érdekes, mert ez az egyik olyan, amit már említettem, ahol minél hosszabb ideig fizetsz be, annál gyorsabban halmozódnak fel a pénzeszközök. Tehát ha te hajlandó vagy befizetni egy vagy két hónapig, és valaki, akinek több pénze van, csak egy hétig fizet be, akkor mire ez a hónap vagy két hónap véget ér, te valószínűleg gyorsabban fogsz pontokat gyűjteni, mint az a személy, aki csak egy hétig fizet be . Szóval szerintem a prime egy érdekes dolog.

A Scallop a Sui vezető pénzpiaca. A Sui egy gyorsan növekvő, valószínűleg az egyik leggyorsabban növekvő lánc. A move programozási nyelvet használja. Nagyon nagy átviteli sebességű. És így számomra ez nagyjából hasonló a Solana MarginFi-jéhez. Megvannak a saját egyedi jellemzőik. Azonban a tekintetben, hogy a vezető pénzpiac egy gyorsan növekvő láncon és egy nagy áteresztőképességű layer 1-en, a scallopot ebbe a kategóriába sorolnám. És aztán sok más alkalmazás, amit itt kiemeltem, szintén lehetővé teszi a passzív pontgyűjtést.

Itt van például a staking Dao, a likvid staking a stacken vagy a LayerBank, a pénzpiac a a Mantán., vagy a bitflow a dex a stacksen Ezek mindegyike passzív pontgyűjtésre alkalmas.

A másik nagy kategória itt az ETH stake és restraking platformok lesznek. Nem beszélünk az ETH DeFiről annyira A CFH-nál, egyszerűen azért, mert az Ethereum, a Defi és a mainnet használata olyan díjakat jelent, amelyek sok embert kizártak. Azonban, ha sok ETH-d van, akkor azt hiszem, ez egy jó módja lehet annak, hogy potenciálisan megsokszorozd az ETH-d. Viszont tisztában kell lennie azzal, hogy néhány ilyen protokoll esetében jelentős intelligens szerződéses kockázatot vállalsz, mert gyakran úgy működnek ezek a protokollok, hogy befizetsz az egyik ilyen likvid restaking protokollba, mint a Claystack, Kelpdao, Renzo Protocol, stb. , és aztán átcsoportosítják a pénzeszközeidet a Eigen layerbe. így most már ki vagy téve az eredeti likvid staking token kockázatának. A pozitívum az, hogy potenciálisan sok hozamot kereshetsz, mert azáltal, hogy befizetsz ezekbe a protokollokba, pontokat kapsz az Eigen Layerből, és pontokat kapsz ezekből a konkrét protokollokból is. És úgy gondolom, hogy ezek közül sok valószínűleg nagyon értékes lesz.

Sokukban már most is több százmillió dollár, vagy akár több mint egymilliárd dollár összérték van lekötve. Természetesen ez elég magas piaci értéket fog eredményezni. Azonban az egyetlen dolog, amit szem előtt kell tartani az összes ilyen pontprogrammal kapcsolatban, ami nem csak az összes ilyenre restakingre vonatkozik, az az, hogy valószínűleg azt mondanám, hogy jobb, ha van néhány, amelyben valóban képes vagy tisztességes helyezést elérni, mint ha van egy csomó, ahol a 100 000-ből a 90 000. helyezett tárca vagy. Inkább legyen néhány, ahol például a legjobb 10%-ban vagyok, minthogy a utolsó 10%-ban legyek egy csomó helyen. Mert ha a legjobb 10%-ban vagy, és amikor ezek a protokollok airdroppolnak, azt hiszem, ha a protokoll ér valamit, akkor valószínűleg minden rendben lesz. De ha az utolsó 10%-ban vagy, ha kapsz valamit, akkor valószínűleg nem fog sokat érni. Szóval én azokra koncentrálnék, amelyeken újra felveszed a fonalat, és tényleg megpróbálnál magasabb helyezést elérni, ha úgy döntesz, hogy ezt az utat választod.

Ismétlem, ha meg akarod ismerni az összes létező különböző pontprogramot, összeállítottam egy csomót, amit a linkelt cikkben megosztottam veled. Valószínűleg dinamikusan fogok hozzáadni még többet, ahogy újabb programok jelennek meg.

Nézd meg az általam ajánlott pont programokat: https://cryptofolio.hu/crypto-pont-programok-2024-ben/ (jelszó mm0211)

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük