Preloader

Vannak rövid távú tényezők, mint például az új amerikai ETF-ek és a Bitcoin közelgő feleződése. A hosszabb távú ügy azonban nagyobb makro tényezőkön nyugszik.

Úgy vélem, hogy a bitcoin az elkövetkező években felértékelődik, mivel arra számítok, hogy a bitcoin iránti kereslet két fő okból fog növekedni:

1. A Bitcoin globális tartalékvaluta lesz a nemzeti valuták határok nélküli és semleges alternatívája.

2. Az USA dollár értéke csökken, mivel az USA adósságállománya túl magas ahhoz, hogy az adósságot valaha is visszafizessék anélkül, hogy az infláció előbb felemésztené a reálértéket, és a befektetők a bitcoinba, mint likvid, nem inflációs eszközbe fognak fektetni.

Mikor érdemes bitcoint vásárolni?

Alapvetően csak két olyan helyzet van, amikor érdemes bitcoint vásárolni:

1. Ha úgy gondolod, hogy a bitcoin idővel felértékelődik.

2. Ha úgy gondolod, hogy a jövőben valamikor szeretnél hozzáférni a bitcoin egyedülálló képességeihez, és fennáll annak a kockázata, hogy nem tudsz majd bitcoint vásárolni, amikor szükséged lesz rá.

A fenti pontok egyikében sem kell biztosnak lenned, mivel a befektetés a valószínűségekről, a várható értékről és a bizonytalanságokról szól. Azt sem kell tenned, hogy az összes pénzedet befekteted, vagy semmit se. A legtöbbek számára egy fokozatos allokáció az, ami ésszerű lenne.

Annak megállapításához, hogy a bitcoin megvásárlása megfelelő-e neked, ki kell találnod, hogy milyen elvárásaid vannak a bitcoin jövőbeli ármozgásával és a bitcoin birtoklásából származó potenciális hasznokkal kapcsolatban.

Már van 420 millió (ember) szerte a világon, akik úgy döntöttek, hogy a bitcoin megfelelő számukra. Feltehetően mindannyian arra számítanak, hogy a bitcoin idővel felértékelődik és/vagy úgy vélik, hogy életük egy bizonyos pontján szükségük lesz a bitcoin egyedi jellemzőinek kihasználására. E nézeteknek annyi különböző oka van, ahány bitcoin tulajdonos van.

Miért hiszem, hogy a bitcoin fel fog értékelődni

Az elkövetkező években sok különböző kiváltó okot látok, ami felfelé viheti a bitcoin árfolyamát, többek között:

  • A bitcoin termelési arányának megfelezése 2024 áprilisában.

  • Növekvő beáramlás a bitcoin ETF-ekbe, ahogy a Wall Street nagy játékosai elkezdik termékeik forgalmazását

  • A megnövekedett kereslet a fiatalabb generációnak történő folyamatos vagyonátadásból adódik, akik hajlamosabbak a bitcoinba fektetni.

Ezek a kiváltó okok azonban csak a kereslet változását magyarázhatják, feltéve, hogy már van kereslet. Ha nem lennének más hajtóerők, a bitcoin értéke törékeny lenne, mivel csak azon a közös illúzión nyugodna, hogy értékkel bír, nem pedig a mögöttes hasznosságon. Ha ez lenne a helyzet, a kritikusoknak igazuk lenne, és a bitcoin olyan lenne, mint a Beanie Babies, az NFT-k, egy pénzügyi buborék, amely végül kipukkadna.

Nem vagyok híve a pénzügyi buborékokkal való kereskedésnek, mégis egyike vagyok a több százmillió bitcoin tulajdonosnak. Ennek az az oka, hogy sok alapvető értéket látok a bitcoin egyedi tulajdonságaiból eredeztethetőnek, és a hosszú távú befektetési tézisem meglehetősen egyszerű. Úgy vélem, hogy a bitcoin fontos eszközzé válik, amely a globális pénzügyi rendszer infrastruktúrájának részeként szolgál majd, és ez jelentős befektetői keresletet fog gerjeszteni, ami végül a bitcoint legalább több százezer dolláros egységenkénti értékelésig fogja eljuttatni. Ezért halmozom folyamatosan a bitcoint, mert a mostani szintek számomra elenyészőek a potenciáljához képest (SZÁMOMRA)

Nem vagyok ebben biztos, és nem allokáltam az egész vagyonomat a bitcoinba, de eléggé meg vagyok győződve arról, hogy felvegyek egy olyan pozíciót, amelyet sokan felelőtlenül nagy long pozíciónak neveznének.

Összeomló bizalom nemzetközileg

Ahogy én látom, egy többpólusú, széttöredezett nemzetközi politikai rendezés felé haladunk. Azok az idők, amikor az USA volt az egyértelmű hegemón, elmúltak. Egy kiegyensúlyozottabb, egymással versengő geopolitikai érdekek világában nem látom, hogy Kína hogyan bízna a dollárban, az USA hogyan bízna a jüanban, Oroszország hogyan bízna az euróban, és fordítva.

Amikor Oroszország megszállta Ukrajnát, a vagyonát befagyasztották, és a politikai érdekek most azon dolgoznak, hogy elkobozzák a vagyont és Oroszország ellen használják fel.. Az egész világ felfigyelt erre, és a nemzetállamok szerte a világon most a lefoglalásnak ellenálló vagyontárgyakat keresnek, mint például az arany, amelyet a saját határaikon belül tartanak.

Úgy vélem, hogy a bitcoin ennek fényében fog felnőni a feladathoz. Úgy vélem, hogy a kereskedelem globálisan folytatódni fog, ami azt jelenti, hogy szükség lesz globális fizetési sínekre.

De hogyan tudnak majd fizetni a vállalatok és a magánszemélyek, ha a fizetést fogadó fél egy másik országban vagy geopolitikai csoportban működik? Mi történik, ha egy exportőr csak jüant fogad el, de neked csak dollárod van? A definíció szerint nem lehet egyszerűen jüanra cserélni a dollárt, mert azok a szervezetek, amelyek hajlandóak megbízni a dollárban, amely végső soron az amerikai bankokkal és az Egyesült Államokkal szembeni követelés, nem lennének hajlandóak megbízni a jüanban egy olyan forgatókönyvben, amelyben a nemzetközi bizalom megszakad.

A dollárokat nem alakítják át jüanná, amikor átváltja őket. Ehelyett az történik, hogy az, akinek dollárja van, megpróbál találni valakit, akinek jüanja van, aki el tudja adni azt a dollárért cserébe. Ha nincs senki, aki megbízik Kínában és az USA-ban, azaz hajlandó vagy képes követeléseket tartani mind az amerikai, mind a kínai szervezetekkel szemben, akkor senki sem lesz hajlandó közvetlenül dollár és jüan között cserélni.

A megoldás egy ilyen forgatókönyvben azonban egyszerű. Szükség van egy semleges és kölcsönösen megbízható eszközre a kettő között. Az arany betölthetné ezt a szerepet, és ezt tette is a történelem során, de az arany fizikai úton történő szállítása kényelmetlen és költséges. Az olajat is lehetne használni, de az nem osztható eléggé, és drága tárolni és védeni. Végül pedig elképzelhető, hogy olyan kis semleges országok, mint Svájc, közvetítőként működnének, de valószínűleg túl nagy nyomás alá kerülnének a nagyobb hatalmi központok részéről. A bitcoint azonban sok szempontból erre a feladatra tervezték.

Bitcoin mint megbízható alternatíva

A bitcoin egy digitális hordozható eszköz, amelynek belső értéke van, ami azt jelenti, hogy az érték magában a bitcoinban rejlik, és nem egy másik féllel szembeni követelés. Az érték ingadozhat és bizonytalan lehet, de ettől függetlenül a bitcoint alkotó szatírokban rejlik.

A bitcoint nem ellenőrzik államok vagy központosított hatalmi konstellációk. A bitcoinnal ráadásul a világ minden táján, minden valutával szemben kereskednek, és szinte költségmentesen lehet digitálisan tárolni és átutalni.

Más szóval, könnyen foghatod a dollárjaidat, vehetsz bitcoint, elküldheted a bitcoint a címzettnek, aki aztán jüant vásárolhat. Így képes lenne átlépni egy földrajzi bizalmi határt, és hatékony és végleges elszámolásra a nap bármely szakában, a hét bármely napján, az év bármely hetében.

Ez nem lehetséges a hagyományos nemzeti valutákkal vagy bankpénzzel, mivel ezek csak egy adott partnerrel (általában egy bankkal) szembeni követelésként léteznek. A bitcoin előtt minden digitális eszköz egy követelés volt. A Bitcoin az első olyan digitális, ellenfélkockázat nélküli, bemutatóra szóló eszköz, amelyet a világ valaha látott.

A követelés pénzként foroghat egy olyan joghatóságon belül, amely képes a követelés érvényesítésére, és a hozzá kapcsolódó bizalmi körre. A követelés azonban nem fog pénzként keringeni, és nem fogadják el a joghatóságán vagy a bizalmi körén kívül, mivel nem lehet biztosítani, hogy a követelést teljesítsék.

Nem csak ez, hanem annak a kockázata is fennáll, hogy a pénzt a Te kezedben politikai okokból elértéktelenítik, ha a kibocsátónak vagy a nemzetállamának nem tetszik, amit Te csinálsz, vagy ha Téged magas kockázatú felhasználónak minősítenek.

Úgy vélem, hogy a bitcoin lesz a semleges nemzetközi valuta, amely a globális kereskedelem “ragasztójaként” szolgál majd egy széttöredezett világban. Ha ez így lesz, akkor azért lesz sikeres, mert a legkisebb közös nevező szerepét tudja betölteni. Nem valószínű, hogy bármelyik nemzetállam vagy kereskedelmi egység kedvence lesz, de előnyben részesülne a konkurens nemzetállamok valutájával és a kereskedelem nélküli alternatívával szemben.

A dollár helyettesítése a nemzetközi pénzügyekben

Az amerikai dollár évtizedek óta a világ tartalékvalutája, de úgy vélem, hogy ezek a napok meg vannak számlálva. Úgy vélem, hogy ennek fő oka az a növekvő félelem, hogy az USA fegyverként használja a valutáját, és cenzúrázza azokat, akikkel nem ért egyet.

Ráadásul az USA hatalmas adóssága sem segíti a dollár helyzetét. Az USA adóssága több mint 34 trillió dollár, a deficitje 2 trillió dollár, a kamatfizetések pedig robbanásszerűen nőnek, jelenleg évi 1 trillió dollárral. Ez nem fenntartható. Nincs mód arra, hogy az adósságot a mai vásárlóerővel dollárban rendezzék.

Más szóval, vagy az USA nem törleszti az adósságát, vagy az USA hagyja, hogy az infláció feleméssze a kintlévőségek reálértékét.

1971-ben Nixon kilépett az aranystandardból, amikor Charles de Gaulle hajókat küldött az Egyesült Államok Franciaországnak járó aranytartozásáért. 2021-ben és 2022-ben a Fed és a döntéshozók ragaszkodtak ahhoz, hogy az infláció átmeneti, miközben az infláció a 2% körüli célérték mintegy 5x-re robbant. Tudjátok, milyen következményekkel járna a valuta értékének védelme a hatalmas adósságállomány miatt, és ehelyett hagyják, hogy a vásárlóerő idővel romoljon, felemésztve az adósság reálértékét.

Ennek eredményeképpen egyre inkább nem vonzó a dollár tartása, és a befektetők alternatívát keresnek. Az alternatívák közül a bitcoin egyre több befektető számára kezd egyre vonzóbbnak tűnni.

Az a tervem, hogy továbbra is veszem a bitcoinom. Tudod, arra az esetre, ha elkapkodnák végül.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *