Legfontosabb tudnivalók:
- Annak ellenére, hogy a QRA a relatív kamatszelvény kibocsátás fellendülését mutatta, a piac meglehetősen szelíden reagált erre. Ez egy olyan piacot tükröz, amely gyakorlatilag már előre beárazta ezt az adatot.
- Összességében a Fed legutóbbi közleménye mérsékelte az első negyedévi kamatcsökkentésre vonatkozó várakozásokat, ami valószínűleg rövid távú kamat emelkedést eredményez. Ugyanakkor a bizonyítási teher általános eltolódása a dovishoktól a hawkishok felé pozitív jel az év első felében lehetséges kamatcsökkentések tekintetében.
- A jelenleg csak néhány bankot érintő korlátozott kockázatok ellenére, ha a kereskedelmi ingatlanok hitelproblémáiból szélesebb körű fertőzés alakul ki, véleményünk szerint a Bitcoin a legjobb eszköz, amelybe érdemes befektetni.
- Az áramlások továbbra is konstruktívak, a spot BTC ETF-ek négy egymást követő napon nettó beáramlást könyvelhettek el.
- Az összesített stabilcoin piaci tőke szintén tovább növekszik, ami az altcoinok számára kedvező környezetet tükrözi, amennyiben a BTC megtartja a jelenlegi tartományt.
Alapstratégia – Az első negyedévre vonatkozó kilátásaink szerint az ellenszél a vártnál valamivel gyorsabban realizálódott, de véleményünk szerint ez egy múló vihar. Az alapstratégiánkban a BTC-ben való többségi kitettség fenntartása lehetőséget biztosít arra, hogy a turbulenciák enyhülése után altcoinokba forgassunk. Továbbra is úgy véljük, hogy az ETH, az Layer 2-ők és az STX meggyőző lehetőséget kínál az idioszinkráziás emelkedésre a rövid távú katalizátorok miatt, és a SOL-nak a Jupiter aidropot követő folyamatos lendületből kell profitálnia.
A QRA megfelel a piaci várakozásoknak
Az eredmények
Az Államkincstár negyedéves visszatérítési bejelentése volt az első a szerdán lezajlott két jelentős makrogazdasági esemény közül. Ezt megelőzően, hétfőn még az volt a jel, hogy a folyó negyedév nettó hitelfelvétele 760 milliárd dollár lesz, ami 55 milliárd dollárral alacsonyabb az eredetileg becsült 815 milliárd dollárnál, és a második negyedév teljes finanszírozási igénye alig több mint 200 milliárd dollár lesz, ami jóval alacsonyabb az elmúlt több negyedévnél. Szerdán kiderült a visszatérítés összetétele. Összességében ebben a negyedévben a nettó váltókibocsátás a vártnál lényegesen kisebb, 468 milliárd dollárról 318 milliárd dollárra csökken. Továbbá a második negyedévben az előrejelzések szerint a finanszírozás nagyrészt a futamidőből történik, több mint 500 milliárd dollár nettó új készpénzzel a kuponokból és nettó negatív váltókibocsátással.
Összefoglalva, a QRA alacsonyabb általános adósságkibocsátást (jó), a váltókibocsátás lassulását (vegyes) és a szelvénykibocsátás növekedését jelezte a korábbi becslésekhez képest (nem jó).
A QRA bikás perspektívája az, hogy az államkincstár által felvett nettó készpénzállomány két egymást követő negyedévben csökkenni fog. Ez a tendencia különösen érdekes a jelenlegi költségvetési hiány nagyságát tekintve.
Emellett a kibocsátott váltók mennyiségének csökkenése valószínűleg lassítja az RRP kiürülését, amely a banki likviditás puffereként szolgált, és megakadályozza a likviditás esetleges elzárását abban az esetben, ha az RRP kifogy, miközben a Fed folytatja a QT-t.
Vannak azonban aggályok is. A változások potenciálisan meghosszabbíthatják a QT-t és némi felfelé irányuló nyomást gyakorolhatnak a hosszú lejáratú kamatlábakra, ahogy a kuponkibocsátások piacra kerülnek.
Piaci reakció
Az elmúlt két QRA döntő változásokat eredményezett a kockázati eszközök irányában. Az volt a várakozásunk a mostani negyedéves értékelés előtt, hogy a folyó negyedév hátralévő részében és a második negyedévben a negyedik negyedévvel megegyező vagy ahhoz szorosan igazodó szelvénykibocsátási ütemtervet fog mutatni, és hogy ez nettó pozitív lesz a kockázati eszközök számára. A kritikusabb tényező az volt, hogy a QRA-t követően megfigyeljük a piac reakcióját, különösen a kamatlábak és a dollár (DXY) esetében, hogy felmérjük, hogyan fogadják el annak részleteit.
Az első reakciók alapján úgy tűnik, hogy a piac megelégedett ezekkel a számokkal, ami arra utal, hogy a megnövekedett kibocsátásból eredő esetleges kamatemelkedés már be van kalkulálva. A kamatok felfelé irányuló nyomása csak azután következett be, hogy a Fed sajtótájékoztatóján elvetették a márciusi kamatcsökkentés gondolatát.
Lehet azzal érvelni, hogy a szerdán néhány regionális banknál a CRE hitelkockázattól való félelem miatt tapasztalt kisebb zavarok befolyásolhatták a QRA kiadása körüli árfolyamcsökkenést. De ha ez igaz lenne, akkor valószínűleg nem láttunk volna ugyanilyen mértékű kamatemelkedést a Fed sajtótájékoztatóját követően.
A lényeg itt az, hogy annak ellenére, hogy a QRA magasabb relatív szelvénykibocsátást mutat, a piac reakciója erre a QRA adatra meglehetősen gyenge volt, valószínűleg a csökkentett teljes adósságkibocsátás miatt, vagy talán a piac már előre beárazta a QRA-t. Bíznunk kell ebben a reakcióban.
A Fed a bizonyítási terhet a Hawkish tagokra hárítja
A szerdai FOMC kamatdöntés és az azt követő sajtótájékoztató volt a nap második nagyszabású makroeseménye, amelynek során a Federal Reserve jelentős változást hajtott végre monetáris politikai irányvonalában.
A várakozásoknak megfelelően a kamatláb nem változott. A legfontosabb fejlemény azonban a Fed hivatalos kockázatértékelési változása volt. Legutóbbi nyilatkozatával a Fed gyakorlatilag áthelyezte a bizonyítási terhet a dovish emberekről a hawkishokra. A hawkish tagokon múlik, hogy bebizonyítsák, hogy a közelmúltbeli inflációs számok átmeneti jellegűek, szemben a dovishokkal, akiknek azt kell bizonyítaniuk, hogy az infláció megfordult. Ez a szemléletváltás azt sugallja, hogy amennyiben az adatok továbbra is a kamatcsökkentésnek kedveznek, akkor a piacnak számítania kell rá márciusban.
Ennek ellenére a piac reakciója kifejezetten medvés volt Powell elnök néhány megjegyzésére, különösen a márciusi kamatcsökkentés alacsony valószínűségére vonatkozóan.
Ez a hangulat valószínűleg a kamatlábvárakozások további emelkedéséhez vezet, ahogy a piac újrakalibrálódik Powell türelmesebb hangneméhez.
A FOMC sajtótájékoztatójának további érdekessége volt Powell elnök úr említése, miszerint a QT pályájának megvitatása szerepel a Fed márciusi ülésének napirendjén. Bár konkrét részletek nem hangzottak el a Fed QT-vel kapcsolatos megközelítéséről, egyértelmű, hogy néhány hónapon belül több információ és iránymutatás várható.
Összességében a Fed legutóbbi közleménye mérsékelte az első negyedévi kamatcsökkentésre vonatkozó várakozásokat, ami valószínűleg rövid távú hozam/kamat emelkedést eredményez. Ugyanakkor a bizonyítási teher általános eltolódása a dovishokról a hawkishok felé pozitív jel az év első felében lehetséges kamatcsökkentések tekintetében.
Az esetleges bankválság 2.0 hatása
Amint azt korábban említettem, a banki stabilitással kapcsolatos aggodalmak újból felerősödtek. Ezúttal kevésbé az értékesíthető értékpapírokon (AFS) keletkezett nem realizált veszteségekről van szó, hanem inkább a banki mérlegekben szereplő kereskedelmi ingatlanhitelek (CRE) esetleges romlásáról. Jelenleg csak két bank érintett, és a fertőzés korlátozottnak tűnik. Ha azonban ez a fertőzés – akár a tényleges események, akár csupán a narratíva által vezérelve – terjedni kezd, úgy vélem, hogy a bitcoin jelenti a legjobb eszközt, amelybe érdemes allokálódni.
A BTC bankválságok alatti ellenálló képességére van egy meggyőző példa, amelyet a Silicon Valley Bank (SVB) összeomlását követően mutatott meg, amikor a BTC felülmúlta a teljesítményét. Továbbá biztos vagyok abban, hogy a bankrendszeren belüli instabilitás bármilyen jele valószínűleg likviditási választ fog kiváltani a Federal Reserve-től az aggodalmak enyhítésére, ami kedvező környezetet teremt a BTC számára.
Az áramlások felfelé mozognak
Továbbra is figyelemmel kísérjük a spot BTC ETF-ek napi be és kiáramlását. Most, hogy a GBTC-ből való kivonulás jelentősen lelassult (9 napja csökken és valszeg nettó semleges áramlás jön belőle), tartós napi beáramlást tapasztalunk ezekbe a termékekbe. Szerdán az összesített nettó beáramlás alig 200 millió dollár alatt volt, majd csütörtök + péntek picit gyengébb volt összesen 118.5 millió dollárral, így a bevezetés óta az összesített beáramlás meghaladta az 1,4 milliárd dollárt.
A piac altcoin oldalán szintén konstruktív áramlási adatokat látunk a stablecoin mintelések formájában. Az összesített stablecoin piaci tőke január közepén a spot BTC ETF-ek elindítását követően rövid visszaesést tapasztalt, de azóta újra felgyorsult.
Ez nagyszerű jel az altcoinok számára. Amennyiben a bitcoin képes lesz rövid távon tartani a jelenlegi tartományát, vagy tovább emelkedik, ezek az áramlások támogatják az altcoin árfolyamokat.
Alapstratégia
Az első negyedévre vonatkozó kilátásaink szerint az ellenszél a vártnál valamivel gyorsabban realizálódott, de véleményünk szerint ez egy múló vihar. Az alapstratégiánkban a BTC-ben való többségi kitettség fenntartása lehetőséget biztosít arra, hogy a turbulenciák enyhülése után altcoinokba forgassunk. Továbbra is úgy véljük, hogy az ETH, az Layer 2-ők és az STX meggyőző lehetőséget kínál az idioszinkráziás emelkedésre a rövid távú katalizátorok miatt, és a SOL-nak a Jupiter aidropot követő folyamatos lendületből kell profitálnia.
BTC: 65%
ETH: 10%
SOL: 10%
ARB: 5%
OP: 5%
STX: 5%