Preloader

A legfontosabb tudnivalók

  • Bár a monetáris tényezőket (kamatlábak, Fed mérleg) továbbra is figyelembe kell venni, a Bitcoin teljesítménye az erős CPI-el szemben azt sugallja, hogy az amerikai költségvetési helyzetnek nagyobb relatív befolyása lehet az olyan monetáris fedezeti eszközökre, mint a BTC.

  • Hong Kong készen áll arra, hogy ebben a hónapban ETH és BTC ETF-eket indítson, ami véleményem szerint jelentős befektetési érdeklődést vonzhat a kontinensről (annak ellenére, hogy technikailag illegális), amint azt az arany és az aranyhoz kapcsolódó részvények iránti erős kereslet is mutatja, mivel a befektetők alternatív eszközöket keresnek a bizonytalan időkben.

  • Annak ellenére, hogy egyesek a „sell the news-ra” szólítanak fel, a közelgő feleződés várhatóan nem lesz jelentős kereskedési esemény (rövid távon) a bizonytalanság viszonylagos hiánya, a strukturális eladók hiánya és a csökkenő tőkeáttétel miatt, a közeljövőben az áramlások és a makrotényezők játszanak döntőbb szerepet.

  • Az ETH jól teljesített az elmúlt évben, de nem sikerült kitörnie a hosszú távú csökkenő trendből a BTC-el szemben. Úgy gondolom, hogy az restaking megjelenése segíteni fog az ETH iránti fundamentális kereslet fellendítésében, és a közelgő ETF határidő potenciális fordulópontként szolgálhat az ETHBTC arányában.

  • A közel keleti eszkalációról szóló pletykák pénteken a kockázatos eszközöket a célkeresztbe állították, a befektetők a kötvényekbe áramlottak. A kaszkádszerű likvidálások a kriptoárfolyamokat lejjebb vitték. Figyelemre méltó, hogy a legutóbbi két nagyobb globális konfliktus kezdete magasabb rövid távú árakat eredményezett. Ezt kihasználva újra kiegyensúlyozzuk az alapstratégiánkat.

  • Alapstratégia – A háborús kockázat pénteken lejjebb vitte az árakat. Lehet, hogy az adónap előtti eladások súlyosbítják ezt a csökkenést. Ezt a gyengeséget lehetőségként fogjuk felhasználni, hogy újra kiegyensúlyozzuk az alapstratégiánkat és hozzáadjunk még kitettséget. Emlékeztetőül, az Alapstratégiát érintő változásokat minden stratégiai írás végén részletezzve vannak.

Mit mond a BTC a CPI-ről a jelenlegi költségvetési helyzetről?

A héten a legjelentősebb makroadat a fogyasztói árindex volt. A fogyasztói árindex 3,5%-ot ért el, ami meghaladta a várt 3,4%-ot, míg a fogyasztói árindex core része 3,8% maradt az előző hónaphoz képest, ami szintén meghaladta a várt 3,7%-ot. Ez az emelkedés nagyrészt az autóbiztosítás és a lakhatás költségeinek emelkedésének tulajdonítható. Ennek következtében a kamatlábak meredeken emelkedtek, a 10y kincstárjegy hozama 20 bázisponttal emelkedett —) ezt a helyzetet tovább súlyosbította a szerdai gyenge 10y aukció.

A DXY ismét 105 fölé emelkedett, miközben a főbb részvényindexek csökkenést tapasztaltak. Ennek ellenére a Bitcoin sokakat meglepve zöldben zárta a napot. Ez masszívan bikás jel volt, ami véleményem szerint a fiskális dominanciára, a fiskális kiadások gazdaságra és pénzügyi eszközökre gyakorolt ösztönző hatására, valamint a Fed és az Államkincstár bizonytalan helyzetére utal.

Az idei évre vonatkozó kitekintésünkben bemutattam a lentebbi képet, és kitértem arra, hogy az arany és a reálkamatlábak közötti eltérés arra utal, hogy az infláció kamatmódosítással való megfékezésének lehetősége – akár sikerült, akár nem – talán már lejárt. A reálkamatlábak csúcspontja már bekövetkezett – és ezt a piac is tudja.

A növekvő költségvetési hiány, a megnövekedett geopolitikai kockázatok és a közelgő választások kombinációja bizonytalan helyzetbe hozza az államkincstárt.

A lentebbi képen egy jó áttekintést találunk arról a költségvetési problémáról, amelyről beszélek. Ha a kamatlábak változatlanok maradnak, az idén kifizetett kamatok összege 1,6 trillió dollár lesz. Még 150 bázispontos kamatcsökkentés esetén is 1,2 trillió dollár lesz. Ez (1) ösztönzőleg hat majd a gazdaságra és az eszközárakra, és (2) vagy az infláció, vagy a túlzó reálnövekedés, vagy a monetizáció (YCC) révén kell majd kifizetni. Idén eddig az volt az alapesetünk, hogy a reálnövekedés nő, miközben az infláció tovább csökken, de a lényeg itt az, hogy végső soron mindegy, hogyan fizetik ki a számlát. A vázolt forgatókönyvek bármelyikében az olyan monetáris fedezeti eszközök, mint a bitcoin, előnyösek.

Úgy gondolom, hogy ezek a tényezők hozzájárulhatnak a Bitcoin általános szilárd teljesítményéhez a CPI után.

Íme egy hasonló kép, amely most a 10 éves reálhozamot (invertálva) mutatja a Bitcoin teljesítményével szemben. Bár nyilvánvalóan vannak más alapvető és monetáris politikával kapcsolatos változók is, amelyeket figyelembe kell venni a Bitcoin teljesítménye mögött álló tényezők értékelésénél, érdemes megjegyezni, hogy a Bitcoin nagyrészt figyelmen kívül hagyta a 10 éves reálhozam közelmúltbeli 2% fölé történő visszatérését.

Hongkongban Spot ETF-ek indítása

Nem titok, hogy a kínai gazdaság nyugtalan lábakon áll, és ezt a témát az elmúlt 12 hónapban már megvitattuk, mivel jelentések jelentek meg arról, hogy a tőke elmenekül a szárazföldről a kriptóba, annak ellenére, hogy technikailag illegális a kereskedése. A tőkemenekülés nagy része Hongkongon keresztül történt.

A közelmúltban Kínából is hihetetlenül erős keresletet tapasztaltunk az arany és az aranyhoz kötött részvények iránt. Ez rávilágít arra, hogy a kínai állampolgárok egyértelműen keresik a megbízhatobb eszközöket, különösen a globális szankciók erősödésével és a vagyon tárolására alkalmas eszközök hiányával Kínában.

A ChinaAMC CSI SH-SZ-HK aranyipari részvény ETF, amely aranyvállalatokba fektet, nemrégiben drámai keresletnövekedést tapasztalt Kínában, ami ideiglenes kereskedési leálláshoz vezetett. A kereskedés leállítására azt követően került sor, hogy az alap prémiuma az eszközökhöz képest soha nem látott 30%-ra emelkedett, ami azt az általánosabb tendenciát tükrözi, hogy a kínai befektetők a gazdasági bizonytalanság közepette stabilitást keresnek az aranyban.

Ez a tendencia nem új. A lentebbi képen a sanghaji arany tartós prémiumát látod a londoni árakhoz képest. Ennek a keresletnek egy része a kínai központi bankból származik, de egy része a tőkéjüket védeni kívánó kínai befektetőktől is.

Előre tekintve, egy ezen a héten kiadott jelentés szerint Hongkong a küszöbén áll egy sor spot BTC ETF jóváhagyásának, a növekvő lelkesedés közepette, hogy Hongkong jelentős szereplőjévé váljon a kriptotérben. Egy pénteki jelentés azt jelezte, hogy az ETH ETF jóváhagyása is a menüben van. A jelentések szerint ezek a jóváhagyások már a jövő héten megérkezhetnek, és a kereskedés várhatóan még ebben a hónapban megkezdődhet.

Fontos megjegyezni, hogy Hongkong nem Kína szárazföldi része. Míg Hongkong önmagában jelentős piac, az anyaország Kínából érkező tőkeáramlások megváltoztathatják a helyzetet. Úgy gondolom, hogy nagy a valószínűsége annak, hogy ez jelentős anyaországi tőkeáramlásokat fog eredményezni. A két entitás közötti határok az elmúlt években jelentősen elmosódtak. Hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy ezek az ETF-ek hallgatólagos jóváhagyást kaptak a CCP-től. Továbbá, a Hongkongban forgalmazott eszközök bizonyos anyaországi alkotóelemek számára hozzáférhetők, feltéve, hogy megfelelnek bizonyos kritériumoknak. Figyelemre méltó, hogy az ETF-ekre jelentkező vagyonkezelők közül több, például a China Asset Management, a Harvest Fund Management és a Bosera Asset Management a anyaországi vállalatok hongkongi egységei, ami arra utal, hogy jelentős áramlásokat láthatunk Kínából. Az ilyen áramlások valóban megváltoztatnák a játék menetét.

Nincs eladandó hír

Számos megkeresést kaptam üzenetben a közelgő feleződéssel kapcsolatban, és hogy vajon „sell the news” eseménynek kell-e tekinteni. Megértem az aggodalmakat, különösen az ETF jóváhagyását követő rövid volatilitáscsökkenés miatt. A feleződést azonban nem tekintjük azonnali kereskedési eseménynek semmilyen irányban.

Először is, ahhoz, hogy legyen „eladható hír”, először is pletykának kell lennie. Az ETF-ek esetében, annak ellenére, hogy bíztunk a jóváhagyásukban, a piaci szereplők körében még mindig jelentős bizonytalanság uralkodott, ami vonzotta a spekulatív tőkét, amely az esetleges jóváhagyásra fogadott. Az április 20-a körül várható felezés szinte biztosra vehető. Ennek az eseménynek már tükröződnie kell az árakban (rövid távon). Ráadásul nincs jelentős precedens arra, hogy a felezést követően azonnal drámai rally következett volna be. Bár a 2020-as feleződést követő jelentős rallyra lehet rámutatni, az inkább a feleződés előtti aljpontról való kilábalás volt, mintsem egy hirtelen fellendülés. Általában a korábbi feleződések után a nagyobb nyereségek fokozatosan következtek be és felezés előtt kell pozicionálni.

Másodszor, ezúttal nincsenek jelentős strukturális eladók. Az ETF jóváhagyása előtt népszerű stratégia volt a GBTC arbitrázs kereskedés, ahol a kereskedők az árkülönbség kihasználása érdekében a GBTC-re (amely diszkonttal kereskedett) longoltak, a spot BTC-re pedig short pozícióba mentek, arra számítva, hogy az ETF jóváhagyását követően a GBTC a NAV-ján fog kereskedni, és vissza lehet majd váltani. Ezek strukturális eladók voltak, amelyek hozzájárultak a jóváhagyás utáni jelentős kiáramláshoz. Ez, valamint az akkori kedvezőtlen makrokörülmények – például az újra beárazott kamatcsökkentések és a dollár erősödése, a megnövekedett long tökeátéttel – az ETF bevezetését követő hetekben eladáshoz vezettek.

Ráadásul az eseményvezérelt kereskedők, akik a jóváhagyás rallyjára fogadtak, és utána likvidálták pozícióikat, elsősorban a futures piacon működtek, ahol az intézmények fel tudták használni a tőkeáttételt, és tőkét tudtak kovácsolni az ETF döntés előtti lendületből. Jelenleg a CME futures open interestben (OI) nem figyelhető meg ugyanaz a lendület, mint amit az ETF döntés előtt láttunk. Valójában a CME OI az elmúlt hetekben csökkenő tendenciát mutat, ami azt jelzi, hogy a kereskedők csökkentették a tőkeáttételt.

A legfontosabb tanulság itt nem az, hogy a felezés közvetlenül az eseményt követően bármelyik irányba befolyásolja az árakat, hanem inkább az, hogy a felezés előtt kevesebb a bizonytalanság, nincs olyan strukturális arbitrázs-kereskedelem, amely feloldásra kész, és a spekuláció nem emelkedik az eseményre. Ehelyett a makrogazdasági tényezők sokkal fontosabbak a közeljövőben, mint maga a feleződés.

Ethereum ideje eljön

Félreértés ne essék, az Ethereum (ETH) jól teljesített idén, 55%-al emelkedett az elmúlt év során. Mi is tőkét kovácsoltunk az ETHE kereskedésből, kiszálltunk, amikor nyilvánvalóvá vált, hogy az ETH ETF jóváhagyásának valószínűsége csökken. Történelmileg azonban az ETH a BTC béta értéke volt a bikapiacokon, ami indokolja, hogy bekerüljön az alapstratégiánkba. Az ETH azonban már jó ideje nem tudott tartósan jobban teljesíteni a BTC-el szemben, és az ETH/BTC chart még mindig nem tudott kitörni a hosszú távú csökkenő trendből. Míg a BTC továbbra is dominál monetáris eszközként, és a Solana ebben a ciklusban a DeFi és a nagy teljesítményű alkalmazások preferált platformjaként tűnik fel, az ETH egy kétértelmű középmezőnyben találja magát.

Sokak számára azonban korai lenne az ETH bukását kijelenteni. Meggyőző okok szólnak amellett, hogy az ETH a közeljövőben elkezdi felülmúlni a teljesítményt.

Először is, az ETH iránt megnőtt az alapvető kereslet. Ezen a héten nagy felhajtással indult el az EigenLayer, amely egy olyan re-staking protokollt vezetett be, amely már több mint 13 milliárd dollárnyi TVL-t gyűjtött össze.

A EigenLayer, az Ethereum protokollja egy új mechanizmust vezet be, az úgynevezett re-stakinget. Ez lehetővé teszi, hogy az ETH stakerek újra felhasználhassák a stakebe helyezett eszközeiket, hogy megerősítsék a hálózat más alkalmazásainak biztonságát. Az EigenLayer okosszerződésekbe való belépés révén a felhasználók restakelhetik natív ETH-jukat vagy Liquid Staking Tokenjeiket (LST) további szolgáltatások támogatására, extra jutalmakat szerezve. Ez csökkenti a tőkeköltségeket a stakerek számára, és növeli az egyes szolgáltatások bizalmi garanciáit, segít megelőzni a biztonság széttöredezését az új decentralizált szolgáltatások között. Az EigenLayer lehetővé teszi, hogy ezek a szolgáltatások kihasználják az Ethereum stakerek összevont biztonságát, elősegítve az innovációt és a szabadpiaci kormányzást. Az architektúra magában foglalja az aktívan validált szolgáltatásokat (AVS) működtető üzemeltetőket és a stakereket, akik a stakejeiket (staked ETH) delegálják ezeknek az üzemeltetőknek, vagy közvetlenül az AVS-ek számára validálnak, megtartva a stakelésük feletti ellenőrzést és kiválasztva, hogy mely szolgáltatásokat támogatják.

Arra számítok, hogy az AVS-ek elindulásával, új slashing feltételek és megnövekedett hozamok bevezetésével jelentősen megnő az ETH iránti kereslet, hogy részt vehessenek ebben az új érvényesítési formában, és kihasználhassák ezeket a hozamokat. Arra is számítok, hogy az EigenLayer versenytársai is megjelennek, a korai sikerek által ösztönözve.

Emellett jelentős túlsúlyt jelent az ETF jóváhagyásának május végi határideje. Véleményem szerint a SEC nem fogja jóváhagyni az ETH ETF-et, és ezt a piaci hangulatot tükrözi az ETHE NAV-hoz képest megnövekedett diszkontja is.

Jelenleg úgy tűnik, hogy az ETH vételi bizonytalanságot mutat, mivel sokan arra számítanak, hogy az ETF elutasítása tovább nyomhatja az árfolyamát. Bár elképzelhető, hogy a SEC az ETH-t az ETF elutasítása során értékpapírnak minősíti, úgy vélem, hogy egy ilyen lépés túlságosan agresszív lenne, és valószínűleg szabályozási vitához vezetne a CFTC-el – Ez egy olyan forgatókönyv, amelyet a SEC valószínűleg el akar kerülni.

Ezért a május 23-i határidőt potenciális fordulópontnak tekintem az ETH/BTC számára. A jóváhagyás után az ember természetesen rohanna ETHE-t vásárolni, megvárni az arbitrázslehetőség megoldását, majd áttérni a spot állományokra. Még ha az ETH beáramlás csak töredéke is a BTC-termékeknél tapasztaltaknak, az ETH jelentősen profitálhat belőle. Azonban a jóváhagyás alacsony valószínűsége miatt, ha az ETF-et elutasítják, csak egy kisebb esést várokmivel ez az eredmény nagyrészt be van árazva -, ami vételi lehetőséget jelenthet. A befektetők ezután valószínűleg az ETH alapvető fejlődésére és skálázódási ütemtervére fognak figyelni.

Háborús kockázat

Péntek délután a közel keleti eszkalációról szóló pletykák felszínre kerültek, ami mind a hagyományos, mind a kriptopiacokra lefelé irányuló nyomást gyakorolt, és úgy tűnt, hogy csak az állampapírok profitálnak a bizonytalanságból. Bár nem vagyok külföldi hírszerzési szakértő, és nem tudok nyilatkozni az eszkalációs kockázatok megalapozottságáról, a piac szempontjából van néhány dolog, amit figyelembe kell venni:

  • A Közel Keleten zajló háború bármilyen eszkalációja csak erősíti a fiskális dominancia tézisét. Minél több globális konfliktus van, annál magasabb lesz a védelmi költségvetésünk. Ugyanakkor minél többpólusúbbá válik a világ, annál kevésbé lesz likvid az amerikai adósságpiac.

  • A közelmúlt két nagyobb globális konfliktusának előzménye jó rövid távú vásárlási lehetőségeket kínált.

Alapstratégia

A háborús kockázat pénteken lejjebb vitte az árakat. Lehet, hogy az adónap előtti eladások súlyosbítják ezt a csökkenést. Ezt a gyengeséget lehetőségként fogjuk felhasználni, hogy újra kiegyensúlyozzuk az alapstratégiánkat és hozzáadjunk még kitettséget. Emlékeztetőül, az Alapstratégiát érintő változásokat minden stratégiai írás végén részletezzve vannak.

Utolsó Újrakiegyensúlyozás

EszközDátumSúlyÁtlagos Beszerzési ÁrJelenlegi ÁrEszköz Hozama
BTC2024.04.1357.5%26,30168300159%
ETH2024.04.1310%1,5773,332113%
SOL2024.04.1315%20,16176785%
OP2024.04.132.5%1,272.9230%
STX2024.04.135%0,73.11317%
HNT2024.04.135%8,986-31%
RON2024.04.132.5%4,1783.8-23%
IMX2024.04.132.5%3,282.7-30%

Hozamok

IndulástólÉves
BTC225%53%
ETH115%52%
Alap Stratégia174%46%

Taktikai Kereskedési Ötletek

EszközDátumHozam
DOGE2023.12.0786% – LEZÁRVA 2024. 04.06
FIL2024.02.23-17%

Kripto Részvények

EszközHozzáadás DátumaHozam
ETHE2023.06.22242%
COIN2023.06.30244%
RIOT2023.06.30-23%
MARA2023.06.3016%
CLSK2023.04.06-5%
WGMI2023.06.308%

Átlag: 80%

Az alapstratégia egyes elemei mögött álló tézisek rövid összefoglalása:


Bitcoin (BTC): A Bitcoin egy olyan digitális pénzforma, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy bárhol a világon, cenzúra nélkül végezhessenek tranzakciókat. Fejlett országokban ez egy népszerű befektetési eszköz, míg a fejlődő országokban akár a hagyományos pénznemek alternatívájaként is funkcionálhat. A Bitcoin rendszere biztonságos és decentralizált, ami azt jelenti, hogy nincs egyetlen központi hatalom, amely irányítaná. Ráadásul hozzájárulhat a zöld energiára való átálláshoz is. A következő nagy változás, amit várunk, az a ‘felezés’, amely 2024 áprilisában esedékes.

Ethereum (ETH): Az Ethereum egy digitális platform, ami lehetővé teszi az úgynevezett intelligens szerződések létrehozását és futtatását. Ez a rendszer alapja lehet egy újfajta, decentralizált internetnek, ahol a felhasználók közvetlenül, közvetítők nélkül cserélhetnek digitális értékeket. Az Ethereum jövőjét egy új típusú befektetési alap, a ‘spot ETF’ piacra kerülése és a dencun frissítés is befolyásolhatja a közeljövőben.

Solana (SOL): A Solana egy gyors és hatékony blokklánc platform, amely különösen alkalmas nagymennyiségű tranzakció kezelésére. Célja, hogy egy gyors, globális és megosztott rendszert hozzon létre. Bár néhányan kritizálják a platformot bizonyos kapcsolatai miatt, a Solana erősnek bizonyult a piacon.

Optimism (OP): Mivel az ETH rétegenként kíván skálázódni, több alkalmazás és felhasználó fog áttérni a layer 2 hálózatokra.

Immutable X (IMX) és Ronin (RON): Mindkét hálózat lenyűgöző vonzerőt mutatott, és a kriptójáték platformok között a kategória vezetői lehetnek. Az ETH ökoszisztéma függelékeként az ETH béta más ízét is kínálják.

Stacks (STX): A Stacks egy innovatív projekt, amely a Bitcoin blokkláncán épül és további funkciókat kínál rajta. A következő fontos események a Bitcoin ‘felezése’ és egy nagy frissítés, amelyek jelentős hatással lehetnek a Stacks sikerére. (nakamotó szintén április)

DOGE (Dogecoin): A Dogecoin egy viccből indult digitális pénznem, amely azonban komoly népszerűségre tett szert. Jelenleg két űrmisszió is kapcsolódik hozzá, ami felkeltette az emberek érdeklődését. Jó lehetőség lehet rövid távon, figyelemmel kísérve a piaci trendeket és az űrmissziók hatásait.

Filecoin (FIL): $5-ról $8-ra, a FIL továbbra is 96%-al az ATH alatt van. Számos narratív alapú és fundamentális hátszéllel a háta mögött úgy gondoljuk, hogy a FIL egy meggyőző rövid és középtávú kereskedést jelent ezeken a szinteken. A Solanával való integrációból eredő narratív alapú hátszelek, valamint a likvid stakingből származó potenciális fundamentális lökések bizonyos fokú bizalmat ébresztenek a FIL kockázat/nyereség arányában a következő 1-3 hónapban.

Hélium (HNT: A DePIN egy feltörekvő kriptotéma, amely szerintünk a hagyományos piacokon is hullámokat fog kavarni. A Helium vezető szerepet tölt be ebben a kategóriában, és az 5G termékével a korai vonzerő jeleit mutatta. A Helium a Solana bétát is hozzáadja a portfólióhoz.

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük