A legfontosabb tudnivalók
- A Bitcoin bányászat az a módszer, amellyel a Bitcoin hálózatot biztosítják és érvényesítik. A bányászok blokktámogatási jutalmat és tranzakciós díjakat kapnak a blokkok bányászatáért cserébe. Egy blokk sikeres bányászatához a bányászoknak összetett számítási rejtvényeket kell megoldaniuk.
- A Bitcoin hálózat célja, hogy 10 percenként egy új blokkot dolgozzanak fel. Ennek az ütemnek a fenntartása érdekében minden 2016 blokk után (körülbelül kéthetente) „nehézségi kiigazításra” kerül sor, amely növeli vagy csökkenti a bányászok nehézségét, hogy minél közelebb kerüljenek a 10 perces blokkokhoz.
- A bányászok fő üzleti szempontja a termelési költségük a Bitcoin piaci árával szemben. Ha egy vállalat olcsóbban tudja bányászni a Bitcoint, mint amennyiért a nyílt piacon el tudja adni, akkor nyereséges. További megfontolások közé tartozik a kincstárkezelés, a hash rate kapacitás, a Bitcoin feleződésével kapcsolatos események, a tranzakciós díjak és a piaci kilátások.
- A legtöbb hash ráta az Egyesült Államokban található, olyan nagy bányászati vállalatokkal, mint a Marathon Digital, a Cleanspark, a Riot Blockchain és a Core Scientific. A Marathon Digital a legnagyobb a teljes hash rate alapján, a Cleanspark pedig az egyik leghatékonyabb bányász a készpénz termelési költség szempontjából.
- A közelgő áprilisi Bitcoin felezési esemény 6,25 BTC-ről 3,125 BTC-re csökkenti a blokkok bányászatáért járó jutalmat. Várható, hogy a magas költségű vagy alacsony kifutású bányászok kiszorulnak a piacról, lehetőséget teremtve a hatékonyabb bányászok számára a terjeszkedésre.
Mi a Bitcoin bányászat?
A Bitcoin proof-of-work (PoW) hálózatként ismert. A PoW hálózatokban a „bányászoknak” számítási rejtvényeket kell megoldaniuk, hogy blokkokat adjanak hozzá a blokklánchoz. Azok a bányászok, akik több számítási teljesítményt biztosítanak a hálózatnak, nagyobb eséllyel dolgoznak fel egy blokkot, és a sikeres bányászokat Bitcoin jegyekkel kompenzálják.
A Bitcoin hálózat tranzakcióit blokkokba csoportosítják, majd a blokkok adatait egy „hashing” néven ismert kriptográfiai algoritmuson vetik át, amely a blokkadatokat titkosított, rögzített számú karakterekké alakítja. A hash-ek determinisztikusak, ami azt jelenti, hogy egy adathalmaz (ebben az esetben a blokkadatok) mindig ugyanazt a hash-t adja vissza, biztosítva, hogy különböző felek hitelesíthessék a hash adatok pontosságát. A kivonatokat nem lehet visszafejteni, ami azt jelenti, hogy a mögöttes adatokat nem lehet egy kivonatból kiindulva lemásolni. A Bitcoin hash függvénye az SHA-256 néven ismert.
Ahhoz, hogy a bányászok a megfelelő hash-t előállíthassák, meg kell találniuk a megfelelő „nonce”-t. A nonce egy olyan szám rövidítése, amely csak egyszer használható. A bányászat kiterjedt találgatás/ellenőrzési folyamatot igényel, amelynek során a bányász folyamatosan további nonce-okat próbál ki (amelyek új hash-eket eredményeznek), amíg sikerrel nem jár. A bányász 0-s nonce értékkel kezd, és minden egyes hibás próbálkozásnál 1-t ad hozzá. Miután megtalálta a helyes nonce-t, a bányász a „munkájának bizonyítékát” felteszi a hálózatnak, hogy ellenőrizhessék annak pontosságát. Ha a blokkot a hálózat elfogadja, az hozzáadható a blokklánchoz, és a bányász jogosult a blokktámogatási jutalmakra és a tranzakciós díjakra.
A jelenlegi támogatási jutalom egy blokk bányászatáért 6,25 Bitcoin, ami a felére csökken a várhatóan áprilisban bekövetkező Bitcoin feleződéssel. Az ösztönző keretrendszer új bányászokat csábít a hálózatba, hogy belépjenek a hálózatba, mert így esélyük van Bitcoinokat keresni, miközben növeli a hálózat decentralizációját és biztonságát.
A fenti kép egy sikeres blokkot mutat, amelyet a Marathon Digital, az egyik legnagyobb nyilvános Bitcoin bányász bányászott. A fenti blokk nonce értéke 3 586 042 177 volt, ami jól mutatja, hogy a Bitcoin bányászat milyen nehézzé vált, tekintve, hogy a nonce-ok nulláról kezdődnek. A bányász által másodpercenként megtippelt számot „hash rate”-nek nevezik. A magasabb hash rate nagyobb számítási teljesítményt jelez, és növeli a bányászat hatékonyságát.
A Bitcoin hálózat célja, hogy 10 percenként egy új blokkot dolgozzanak fel. Ennek az ütemnek a fenntartása érdekében minden 2016 blokk után (körülbelül kéthetente) „nehézségi kiigazításra” kerül sor, amely növeli vagy csökkenti a bányászok nehézségét, hogy minél közelebb kerüljenek a 10 perces blokkokhoz. A nehézség beállítása a hálózat teljes hash ráta függvényében skálázódik, és megpróbálja fenntartani az egyensúlyt a hash ráta és a blokkfeldolgozási idő között.
Bányászati üzleti megfontolások
Magas szintű üzleti modell
A Bitcoin bányászok üzleti modelljének vizsgálatakor a fő szempont a termelési költség és a Bitcoin piaci ára közötti különbség. Ha egy vállalat olcsóbban tudja bányászni a Bitcoint, mint amennyiért a nyílt piacon el tudja adni, akkor nyereséges.
A termelési költségek fő összetevői a hardver és energiaköltségek. Amint az előző szakaszban látható, egyre nehezebbé vált egy blokk bányászata, ami megnöveli a bányászok termelési költségét. A hash ráta növeléséhez a bányászoknak jelentős hardverre van szükségük ASIC-k, CPU-k és GPU-k formájában. Másodszor, mindezek a hardverek jelentős mennyiségű villamos energiát fogyasztanak, mivel a bányászat egy 0-24-es folyamat. A vállalatok a hálózatnak nyújtott hash ráta mennyiségét úgy tudják ingadoztatni, hogy az az aktuális hálózati nehézségekkel és a Bitcoin árakkal skálázódjon.
Kincstárkezelés
A Bitcoin értékelésének értékelésére különböző indikátorok léteznek a bányászok által elköltött összes biztonsági kiadás tekintetében, különösen a piaci kapitalizáció/thermocap arány. A thermocap a bányászoknak kifizetett tokenek összesített összege, és a bányászati erőforrások elköltésének helyettesítőjeként szolgál. Egy alacsonyabb arány azt jelzi, hogy a Bitcoin nagyobb értéket kínál, míg egy magasabb arány potenciálisan túltelített piacot jelez. A bányászok az ilyen adatokat felhasználhatják annak meghatározására, hogy mikor a legjobb megtartani vagy eladni a bányászott bitcoint, vagy hogy beállítsák, hogy mennyi hash rate kapacitást használjanak ki.
Bár a Bitcoin jelenlegi piaci kapitalizáció/thermocap mély értékszintekről emelkedett ki, még mindig optimista képet mutat a következő 12-24 hónapra. Érdemes azt is megjegyezni, hogy minden ciklusban az MC:Thermocap csúcsértékei csökkentek. Érdekes lesz figyelemmel kísérni, hogy a jelenlegi ciklusban folytatódik-e ez a tendencia.
Az elmúlt hónapokban a bányászok nettó pozíciója csökkent, ami azt jelenti, hogy eladják a bányászott bitcoint. Ez valószínűleg annak tudható be, hogy a felezés utánra való tekintettel stabilizálják mérlegüket, és hogy a bővítésekhez vagy a bevételek csökkenésének ellensúlyozásához esetleg készpénzre van szükségük. Azt is fontos megjegyezni, hogy a Bitcoin új történelmi csúcsokat ért el, ami kedvezőbb pillanatot jelent az olcsóbban bányászott Bitcoin eladására. Ha több készpénz áll rendelkezésre, a bányászok nagyobb rugalmasságot kaphatnak, hogy a felezés után kihasználják a potenciálisan bajba jutott bányászok előnyeit, vagy spekuláljanak a Bitcoin további árfolyam emelkedésére.
A Bitcoin feleződése
A Bitcoin feleződése várhatóan 2024 áprilisában következik be. A felezés közvetlenül érinti a Bitcoin bányászokat, mivel a blokkjutalmak összege 6,25 bitcoinról 3,125 bitcoinra csökken, ami a bányászok potenciális bevételét a felére csökkenti. A blokkjutalmak csökkentése közvetlenül befolyásolja a jövedelmező bányászat gazdaságosságát, és valószínűleg a kevésbé hatékony bányászok kiszorulását fogja eredményezni a piacról.
Ezzel együtt a feleződést követő Bitcoin árfolyamok történelmileg nagyon bikásak voltak, ami közvetlenül csökkentette a piacra kerülő új Bitcoinok mennyiségét, így a Bitcoin egyre ritkább eszközzé vált. A jobb kínálati dinamika hozzájárult a feleződést követő árfolyam emelkedéshez, ellensúlyozva a kisebb blokkjutalomból származó bevételcsökkenés egy részét.
| Bitcoin Hozamok a Felezési Dátumtól | | ||
---|---|---|
Időszak | Medián Hozam | Átlagos Hozam |
6 Hónap | 82% | 348% |
12 Hónap | 559% | 2,993% |
18 Hónap | 2,093% | 2,455% |
24 Hónap | 926% | 1,376% |
Ez egy kis mintaméret, hiszen a Bitcoin fennállása óta csak három feleződés történt, de széles körben pozitív katalizátorként várják.
Ordinals és Bitcoin DeFi
Történelmileg a Bitcoin-bányászok fő ösztönzője a blokkjutalom volt, de az elmúlt évben az Ordinals létrehozásával és a Bitcoin DeFi további fejlesztésével robbanásszerűen megnőtt a Bitcoin ökoszisztéma aktivitása. A tranzakciós díjak egyre jelentősebb részét képezik a bányászok bevételeinek, mivel a blokkterület iránti kereslet folyamatosan növekszik.
Ha a Bitcoin trendek folytatódnak, ez hátszelet adhat a bányászoknak a díjakból származó bevételek növekedésével, vagy lehetővé teheti számukra, hogy kevesebb hash rate kapacitást használjanak, és a bevételek állandóak maradjanak. Emellett a Bitcoin DeFi is egyre nagyobb lendületet vesz, mivel egyre több layer-2 hálózat épül a Bitcoinra. A Bitcoinon zárolt összértéke (TVL) tovább emelkedik, és az év elején megközelítette az 1 milliárd dollárt.
Ha figyelembe vesszük a Bitcoin jelenlegi piaci kapitalizáció és a termocap arányát, a történelmi feleződési trendeket, a defi aktivitást és a jelenlegi makrogazdasági hátteret a közelmúltbeli ETF jóváhagyásokkal és a 2024-es kamatcsökkentés valószínűségével, akkor rengeteg okunk van arra, hogy konstruktívan álljunk a Bitcoinhoz és a Bitcoin bányászokhoz.
Piaci tájkép
Mivel a Bitcoin egy decentralizált hálózat, bárki beléphet a hálózatba és elkezdheti a bányászatot, aki rendelkezik a megfelelő hardverrel és szoftverrel. Így a teljes hash ráta és a blokkok bányászatának nehézsége jelentősen megnőtt az elmúlt évek során.
A bányászat globális jelenséggé vált, és nem csak egy adott országra jellemző. A teljes hash arányt tekintve jelenleg az Egyesült Államok vezet, amelyet Kína követ. Kína 2021-ben hivatalosan betiltotta a Bitcoin bányászatot, de még mindig jelentős mértékben járul hozzá a globális hash ráta mértékéhez.
Mint említettem, a hash ráta nagy része az USA-ból származik. Értelemszerűen a 15 legnagyobb Bitcoin bányászati vállalat közül 7 szintén az USA-ban székel. A Marathon Digital a legnagyobb mind a piaci kapitalizáció, mind a hash ráta szempontjából, 2023 decemberében 22,4 exahashes/másodperc átlagos működési hash ráta értékkel.
A Coinshares elemzést végzett a felezés várható hatásáról az amerikai állami bányászokra, és arról, hogy ez mit jelentene az egyes bányászok költségszerkezetében. A Cleanspark várhatóan a legalacsonyabb termelési költséggel fog rendelkezni, körülbelül 27 ezer dollárral bitcoinonként, majd a Bitfarms és a Comint következik. A Marathon és a Riot a két legnagyobb bányász, de a becsült készpénzköltségek tekintetében a középmezőnyben helyezkednek el, 40-50k dollár között.
A teljes csoport becsült átlagos előállítási költsége 37,9 ezer dollár volt. A cikk írásakor a Bitcoin ára körülbelül 71k dollár, ami a bányászat utáni 88%-os haszonkulcsot jelent minden egyes bányászott Bitcoin után.
A Coinshares azt is megvizsgálta, hogy mely bányászati vállalatok rendelkeznek a legnagyobb kifutópályákkal, vagyis a működési költségek kifizetésére rendelkezésre álló pénzeszközökkel. Ebben a kategóriában egyértelműen a Riot a győztes, amelyet a Marathon követ, mindkettő jelentős készpénz és bitcoin tartalékkal rendelkezik, amelyhez nyúlhat, ha a Bitcoin hosszabb időre visszaesne.
A kevés kifutópályával és magasabb termelési költséggel rendelkező bányászok, mint a Stronghold Digital Mining és a Bit Digital, problémákkal szembesülhetnek, ha a Bitcoin ára nem értékelődik fel jelentősen, vagy ha nem tudják csökkenteni termelési költségeiket. Az alacsony kifutópályával rendelkező vállalatoknál megnő a kockázata annak, hogy további részvényeket bocsátanak ki, és felhígítják a részvényeseket. Több bányász is így tett az elmúlt hat hónapban, valószínűleg azért, hogy a bikapiac előtt megfelelő kifutópályával rendelkezzenek.
Egyéb megfontolások
A Bitcoin és a Bitcoin bányászattal kapcsolatos gyakori kérdés, hogy mi történik, ha mind a 21 millió Bitcoin kibocsátásra kerül? Ez felveti azt a kérdést, hogy a bányászok milyen ösztönzést kapnak a hálózat biztosítására, miután a blokkjutalmak kimerültek. A leggyakoribb válasz az, hogy mire a blokktámogatás nullára csökken (az utolsó felezés 2140-ben várható), a Bitcoin ára a tranzakciós díjak összegével együtt elég ösztönzőnek kell lennie a bányászok számára. Ez erősen spekulatív, és senki sem tudja biztosan, de ha a Bitcoint 100 év múlva is széles körben használják, akkor nem nevetséges elmélet. Az is biztató, hogy a tranzakciós díjak alakulása az elmúlt évben kezd a bányászok bevételeinek egyre nagyobb részét kitenni. Ahogy a Bitcoin aktivitás tovább növekszik, úgy kell nőnie a tranzakciós díjak jelentőségének is.
A Bitcoin bányászat által felhasznált energia mennyisége és a környezetre gyakorolt hatása körül is sok a vita. A témával kapcsolatos állítások nagy részét túlságosan felfújják. Daniel Betten becslései szerint a Bitcoin bányászat 53%-a fenntartható energiaforrásokból származik. Az USA-ban sok bányászati projektet távoli területeken építenek, ahol sok elektromos energia ragad a hálózaton. A bányászati műveletek olyan energiát használnak fel, amely egyébként kárba veszne. Emellett a vállalatok kezdik használni a Bitcoin bányászatot az energiaprojektek gazdaságosságának javítására. Az El Salvadorban működő Volcano Energy Project például az ország megújuló energiafeleslegét kihasználva Bitcoin bányászatot folytat, és a nyereséget az energetikai infrastruktúrába való befektetésre fordítja.
Következtetés
A Bitcoin bányászat az a módszer, amellyel a Bitcoin hálózatot biztosítják és érvényesítik. A bányászok blokktámogatási jutalmat és tranzakciós díjakat kapnak a blokkok bányászatáért cserébe. Amíg a bányászok olcsóbban tudják előállítani a Bitcoint, mint amennyit a nyílt piacon el tudnak adni, addig nyereségesek. A bányavállalatok számára további szempontok a kincstárkezelés, a tranzakciós díjak, a piaci kilátások és a Bitcoin feleződésével kapcsolatos események. A legnagyobb bányászok többsége az Egyesült Államokban található, a Marathon Digital a legnagyobb a piaci kapitalizáció és a teljes hash ráta alapján. Ha a bányászokat termelési költség szempontjából vizsgáljuk (a felezés utáni becslések), a Cleansparknak van a legalacsonyabb készpénzköltsége egy Bitcoinra vetítve, körülbelül 27 ezer dollár, és az értékelt összehasonlító csoport becsült átlagos költsége 37,9 ezer dollár. Ha a Bitcoin ára 38k dollár alá esik, a magasabb költségű bányászoknak valószínűleg fel kell emészteniük a kifutójukat, vagy hígítaniuk kell a részvényeseket, hogy talpon maradhassanak.